V pondělí totiž prachatičtí radní přidělili další dva byty v opraveném bytovém domě v Krumlovské ulici. Právě tam by se měli obyvatelé z Lázeňské ulice nastěhovat.
„Přiděleno je deset bytů. Zatím ale ještě nejsou všechny obsazené. K tomu dojde snad v nejbližších dnech,“ upřesnila místostarostka Prachatic Hanka Rabenhauptová. Ke zpoždění došlou také vinou toho, že nájemník ze Solní ulice neměl, jak se odstěhovat a byt vyklidit. „Podepsali jsme proto dohodu, že město vyklizení bytu zařídí a on náklady uhradí,“ vysvětlila s tím, že město chce byt v centru přidat do běžné nabídky k pronájmu co nejdříve.
Stěhují se ti, kteří plní podmínky města a splácejí své případné pohledávky vůči němu. Přednostně jde právě o nájemníky bytů v ulicích Lázeňská, Dlouhá a Solní. „Navíc není pravda, že by šli do horších podmínek. Doposud někde žili v jednom bytě dvě rodiny. V Krumlovské sice dostanou menší, ale dva,“ vysvětlila postup města místostarostka. Během září by mohl být prázdný také další dům ve stejné ulici. „Nájemníci tamních bytů sice dluhy mají, ale zavázali se je splatit. Zatím to vypadá, že do konce měsíce budou bez nich,“ věří Rabenhauptová s tím, že jeden byt bude vyklizen soudně.
Navíc město zřídilo i komunitní centrum, které je zaměřeno na volnočasové aktivity tamních dětí.

Zatím patnáct dětí může a využívá komunitní centrum v prachatické Krumlovské ulici, v bývalé ubytovně Klimy. To tam v polovině srpna zatím zkušebně otevřela prachatická radnice.
„Zkušebně znamená na dva měsíce a máme tedy podepsanou dohodu s pracovnicí centra do 15. října,“ upřesnila místostarostka Prachatic Hanka Rabenhauptová s tím, že jde jen o doplňkovou nabídku pro rodiny s dětmi. Řekla, že zaměstnankyni vytipoval úřad práce a město jí hradí minimální mzdu.
V současné době jsou aktivity komunitního centra dvakrát týdně na zhruba pět hodin. „Bez dozoru výchovné pracovnice není možné klubovnu využívat,“ ujistila. Zároveň je ale jisté, že se do volných prostorů v bytovém domě v Krumlovské ulici nastěhuje Romská školička a možná další aktivity pro děti, které tam se svými rodiči žijí. „Osobně jsem touhle možností nadšená, protože už nebude potřeba bojovat s prostorem. Můžeme se sejít kdykoliv a odpadnou také náklady za pronájem různých kluboven. A hlavně do aktivit můžeme zatáhnout také rodiče dětí, což je ideální,“ pochvalovala si Zdeňka Hrůzová, která vede aktivity prachatického občanského sdružení Lungo Drom, jež se zaměřuje právě na volnočasové aktivity romských dětí.
Víc než plat jedné pracovnice to město nestojí. „Věci, které v klubovně jsou, jsou nepotřebné stoly a skříně z našich základních škol. Další výbavu jako hry, hračky nebo knížky jsou ze sbírky našich úředníků. Přinesli z domova věci, které jejich děti již nepotřebovaly,“ dodala Rabenhauptová. Děti si tak podle jejích slov mohou vyzkoušet různé hry a hlavně se osobně zapojují do přípravy programu pro příští setkání. „Nemusejí tak pokaždé jen malovat. Děti si mohou říct, co by příště chtěly vyzkoušet a v rámci možností je pro ně takový program připraven,“ popsala místostarostka.
Od začátku školního roku se bude setkávání dětí s výchovnou poradkyní zaměřovat částečně také na přípravu do školy. „Chceme, aby pracovnice s dětmi diskutovala o tom, co dělaly ve škole, ale také, aby případně pomohla i třeba s vypracováním domácích úkolů,“ vysvětlila Hanka Rabenhauptová další z činnosti komunitního centra.
Co bude dál, ale zatím není jisté, služby pracovnice končí v den voleb. V jakém režimu pak bude komunitní centrum v Krumlovské ulici fungovat dál, rozhodnou příští zastupitelé.