Město se připojí k Nadaci Jihočeské cyklostezky (NJC). Tak o tom rozhodli zastupitelé na posledním zasedání.
„Do této nadace patří takřka všechna větší města, ale také mnoho malých obcí z celého Jihočeského kraje. Volary tak do této doby zůstávaly vlastně mimo toto dění,“ konstatoval místostarosta Robert Pročka.
Pro město je v tomto ohledu nyní největším problémem to, že v současné době není napojené na žádné cyklostezky. Od členství v nadaci si radnice slibuje změnu tohoto stavu. „Pokud by zde cyklostekzy byly, byl by to velký přínos pro naše město a pro naše občany i turisty. Ti by měli další možnost vyžití na Volarsku,“ vysvětlil Robert Pročka. Znamenalo by to také přísun peněz místním podnikatelům.
Přistoupení do NJC uvítal také radní Roman Kozák. Ten upozornil na to, že na Šumavě je dnes na jednoho pěšího turistu přibližně devět cykloturistů. „Na Prachaticku je mnoho cyklostezek. Pokud by se nám na některé podařilo napojit, bylo by to skvělé. Myslím například i směren na Zbytinsko, Ktišsko či až k Netolicku,“ řekl Roman Kozák.
Na druhou stranu přes všechny klady Volarští přiznávají, že vznik cyklostezek bude velmi komplikovaný. Zejména co se týče získávání potřebných pozemků respektive cest, to může být totiž velmi problematické. Město však nechce být nečinné a přistoupení do nadace je prvním důležitým krokem.
V Nadaci Jihočeské cyklostezky jsou již například Prachatice, Vimperk či Netolice a Lhenice.