Jaroslav Pangl z prachatického oddělení dopravní policie upozorňuje především na neopatrnost běžců. „V Prachaticích je to problém zejména směrem na Oseky. Každoročně tam běžci trénují. Domnívají se, že ta silnice není příliš využívaná. Ale už ta nešťastná nedávná nehoda důrazně upozornila na to, aby si lidé na této trase dávali pozor. Problém je v tom, že cyklisté a běžci jsou přesvědčeni o tom, že tam jezdí málo automobilů. A řidiči zase, že tam jen málokdy někoho na silnici potkají. Právě to je ale omyl, který může způsobit neštěstí,“ varoval Jaroslav Pangl s tím, že běžci trasu využívají každoročně i v zimním období.

„Občas se tam objeví i člověk, který běží za tmy v černé teplákové soupravě a s černou čelenkou na hlavě. To ale není příliš obezřetné. Běžci by měli být osvětleni nejen nejlépe blikající čelovkou, důležité jsou také reflexní body na oblečení, které řidič často zahlédne ještě dříve. Především bych ale běžcům doporučil, aby se snažili běhat za světla,“ pokračoval policista. Podle něho je navíc běhání v těchto místech velký risk. „Silnice je tam dost úzká a kdyby se například míjela dvě vozidla, řidiči by si ani nemuseli všimnout toho, že nějakého běžce srazili. Nerad bych se dočkal toho, že tam potom někdo někoho najde ráno ležet v příkopu,“ upozorňoval Pangl a dodával, že cyklisté mívají většinou vybavení v pořádku, i když se samozřejmě najdou i tací, které tma zastihne na kole bez řádného osvětlení. To prý ale jsou většinou jen výjimky.

„I dospělí už využívají ve většině případů ochranných přileb, které jsou opravdu důležité, protože úrazy hlavy jsou ve většině případů velmi vážné. Samozřejmě, najdou se i cyklisté, kteří jezdí bez přileb, protože si říkají, že se jim přece žádné neštěstí nemůže stát. Otázkou ale je, zda těch několik set korun stojí za hrozbu nějakého vážného zranění,“ doplnil Jaroslav Pangl.

Rady policistů, jak se vyhnout problémům

Jízdní kola musí být ze zákona vybavena:
– dvěma na sobě nezávislými brzdami; jízdní kola pro děti předškolního věku vybavená volnoběžkovým nábojem s protišlapací brzdou nemusí být vybavena přední brzdou
– přední odrazkou bílé barvy
– zadní odrazkou červené barvy nebo touto odrazkou v kombinaci se zadní červenou svítilnou
– odrazkami oranžové barvy na obou stranách pedálů
– nejméně jednou boční odrazkou oranžové barvy na paprscích předního nebo zadního kola
Jízdní kola pro jízdu za snížené viditelnosti (šero, tma, mlha,…) musí být navíc vybavena:
– světlometem svítícím dopředu bílým světlem
– zadní svítilnou červené barvy nebo kombinací této svítilny se zadní odrazkou červené barvy
Nepovinná a doporučená výbava:
– jasně znějící zvonek
– účinné blatníky
– účinný kryt řetězu