Zatímco slavit mohli v sobotu kolem dvaadvacáté hodiny především ve volebním štábu ČSSD, ve stejnou chvíli bylo na přítomných zástupcích ODS v jejich volebním štábu patrné rozčarování nad jejich ne〜úspěchem. Občanští demokraté totiž z dosavadních devíti křesel v městském zastupitelstvu přišli o pět a po květnových parlamentních volbách pokračuje sestup z do té doby jednoznačných pozic.
„Je zřejmé, že jsme prohráli se sociální demokracií, to je nepopiratelné,“ okomentoval krátce po zveřejnění výsledků komunálních voleb v Prachaticích lídr kandidátky ODS Martin Malý rozdělení mandátů v zastupitelstvu.
„Všeobecně je vidět, že to byl úspěch. A to úspěch, který, upřímně řečeno, jsme ani my nečekali,“ hodnotil naproti tomu výsledný počet mandátů za ČSSD lídr kandidátky Jan Klimeš.
Prakticky okamžitě po zveřejnění výsledků se rozjela vyjednávání o budoucí možné koalici. Přestože ČSSD je v Prachaticích vítězem komunálních voleb, nemusí to ještě znamenat, že získá potřebnou většinu v zastupitelstvu, alespoň ne bez podpory dalších dvou stran. Žádný další subjekt v Prachaticích totiž nezískal pět mandátů, které by v případě spojení s ČSSD a jejími šesti mandáty umožnily převahu v jedenadvacetičlenném prachatickém zastupitelstvu.
A tak v následujících dnech se bude především jednat. Naprosto pohodlné vládnutí by zaručovala koalice ČSSD, ODS a Pro Prachatice, která by ve výsledku dala 14 mandátů. I když v politice není nic nemožné, taková koalice se s ohledem na rivalitu ČSSD a ODS dá téměř se stoprocentní jistotou vyloučit.
Vítěz komunálních voleb by pak mohl utvořit slabší většinu s Pro Prachatice a KSČM, případně by dal dohromady dvanáct mandátů také ve spojení s Pro Prachatice a KDU–ČSL. Nakolik se ukáže průchozí spolupráce s Pro Prachatice a KSČM není ale u nového subjektu vůbec zřejmé, i když se dá předpokládat, že se jí bude snažit vyhnout. Jako třetího do hry mohou silní hráči přizvat i TOP 09 se dvěma mandáty.
Paradoxně ale existuje také možnost široké koalice bez zapojení vítězné ČSSD, a to v podobě ODS (4), Pro Prachatice (4), KDU–ČSL (2), Volba pro město (1) a TOP 09 (2), což by znamenalo v součtu 13 mandátů a pohodlnou většinu v zastupitelstvu.
Nutnost vytvoření koalic nepopírají ani lídři ODS i ČSSD. Podle Martina Malého bude ODS jednat se všemi demokratickými stranami. „Každopádně TOP 09 a Pro Prachatice jsou novými subjekty, s nimiž budeme chtít vyjednávat,“ říká Malý. „Pochopitelně jsme uvažovali o možných koaličních partnerech. Pokud si vezmete jednotlivé volební programy, tak zcela evidentně tím naším koaličním partnerem je Pro Prachatice Roberta Zemana,“ uvedl Klimeš