Zvažovanou stavbu ale komplikuje fakt, že na více než šestnáctimilionovou investici dosud město nemá ani korunu. Navíc dokumentace, podle níž by vybraná firma měla čistírnu rekonstruovat, je pouhou studií pro územní rozhodnutí. Podrobnější dokumentaci si pak zpracovávala firma sama.
„V podstatě je to jen dokument, který určuje, kde co bude stát, ale už ne podrobnosti,“ shrnul místostarosta Husince Petr Tesárek. Ten vnímá sice přestavbu čistírny odpadních vod jako důležitou, nesouhlasí však s názorem, že by čistička byla na hranici svého dožití. „Pořád čistička vyhovuje a neplatí, že by nesplňovala předepsané limity,“ uvedl Tesárek, přesto připustil, že současná technologie neřeší fosfor a odloučení ropných a olejových látek .
Pokud by se Husineckým podařilo získat dotaci, která činí sedmdesát procent nákladů, a dalších deset procent by mohla ušetřit dotace také od Jihočeského kraje, zbyl by na město podíl ve výši zhruba 3,3 milionu korun. A na ty by mohl Husinec zkusit získat bezúročnou půjčku od Jihočeského vodárenského svazu. To je ta příjemnější část.
Méně příjemné pro obyvatele pak bude to, že nová technologie by se promítla do ceny stočného, takže hrubým odhadem by se Husineckým zvýšilo stočné ročně přibližně o 400 korun. Jestliže ale město nezíská dotaci, rekonstrukci čističky, která měla začít již v prosinci loňského roku a skončit za dvanáct měsíců, nebude možné zahájit.