K tomuto pro ženu netradičnímu způsobu vydělávání peněz se dostala před pár lety, kdy studovala druhý ročník bakalářského studia.
Vysokou školu se rozhodla studovat především z toho důvodu, že chtěla rozvinout zkušenosti, které získala na obchodní akademii. Protože ale její otec vlastní firmu, která je zaměřena na kamionovou dopravu, doplnila svůj rejstřík zkušeností o řidičský průkaz právě na kamion. „Vlastně jsem si řidičský průkaz udělala na přání otce. Zároveň to ale pro mě, jako pro ženu, byla výzva, protože za volantem kamionu jsou vidět hlavně muži. Také jsem chtěla vědět, jaký je to pocit řídit tak obrovské auto. Když jsem začala jezdit, nejhorší pro mě bylo zvyknout si na šířku auta a jeho řazení, než na délku, na kterou si většina řidičů stěžuje. Je to mnohem náročnější, než u osobního auta,“ vypráví Romana Cibuzarová.
Problémem pro začátečníka tak bývá velikost kamionu. „Když jsem se učila řídit, bála jsem se o auta, která jela naproti mě, to mi vlastně zůstalo až dodnes. Jednou se mi stalo, že jsem předjížděla cyklistu a nějak se mi nepovedlo hlídat, kde přesně je. Muselo to být jen o malý kus, co jsem ho minula. Když mi ale můj instruktor řekl, že je v pořádku, částečně jsem se uklidnila. Od té doby si ale dávám velký pozor. Nejezdím zas tak dlouho, a tak se mám stále co učit,“ říká studentka a řidička kamionu.
Povolání řidičky kamionu se tak v současné době snaží Romana Cibuzarová skloubit se školou. A jak sama říká, jednoduché to rozhodně není. Pokud nastane zkouškové období, plně se věnuje studiu a řízení jde stranou. Je přesvědčená, že vzdělání je pro člověka velmi důležité. „Otec mi maximálně vychází vstříc. Když mám povinnosti ve škole, do práce nechodím. Většinou jezdím o prázdninách nebo při zakázkách, kdy je zapotřebí druhého řidiče, kvůli povinné době odpočinku,“ říká Romana Cibuzarová.
Čas, který stráví za volantem, je pro ni důležitý především proto, že si tak lépe může představit, co obnáší práce řidiče. Ti se i na delší dobu vydávají do ciziny, aby zavezli zadanou zakázku.
Jako dcera majitele firmy může v budoucnu již zaběhlý podnik převzít, a tak je za dosavadní zkušenosti velmi vděčná. Je si vědoma toho, že jsou pro ni více než potřebné. „Kdybych převzala firmu a nebo se v ní nějak postupem doby uplatňovala více, bylo by těžké něco nařizovat zaměstnancům, pokud bych nevěděla, o čem mluvím. Mám ve svém otci dobrého učitele, který mi chod větší firmy vysvětluje. Zkušenosti, které mám v současné době ale mohu využít i u jakékoli jiné firmy. S nimi se rozhodně neztratím,“ dokončila své vyprávění mladá řidička Romana Cibuzarová.

Romana Cibuzarová

Narodila se 14. května roku 1986 a jejím rodným městem jsou Netolice, kde také absolvovala základní školu. Následně studovala v Českých Budějovicích obchodní akademii, na kterou navázala vysokou školou. V únoru roku 2008 si při bakalářském studiu udělala řidičský průkaz na kamion, který v praxi využila o pár měsíců později.