Vakcíny je dostatek


V prachatické nemocnici začali prvotně očkovat její zaměstnance. „Od včerejška jsme již naočkovali celkem dvacet čtyři zaměstnanců. Do další skupiny, kterou očkujeme, patří pacienti závislí na hemodialýze, s onemocněním srdce a cév a s dýchacími potížemi. Vakcínu zatím dostalo celkem deset pacientů,“ upřesnila zástupkyně vakcinačního centra prachatické nemocnice Eva Pauchová.
Prachatická nemocnice dostala celkem dvě stě dávek vakcíny proti prasečí chřipce. „Jedna lahev jich obsahuje deset. Očkování se však musí stihnout do čtyřiadvaceti hodin, proto je nutná dobrá organizace. Zatím očkujeme pouze tyto indikační skupiny,“ dodala Eva Pauchová.


Hlavní skupiny


Většina praktických lékařů na Prachaticku už začala s očkováním proti prasečí chřipce na začátku týdne. „Měli jsme k dispozici první várku vakcíny, která obsahovala celkem deset dávek. Posílali jsme seznam vytipovaných pacientů na pojišťovnu, která nám jej následně schválila. Všech deset nejohroženějších pacientů jsme proto naočkovali již v pondělí. Jednalo se hlavně o věkové kategorie mezi padesáti a šedesáti lety věku, konkrétně pak například o astmatiky a podobně. Jednoho pacienta, který měl o očkování také zájem, jsme potom poslali do prachatické nemocnice,“ uvedla praktická lékařka pro děti a dospělé z Prachatic Helena Krtoušová.
Stejně tak i praktická lékařka pro děti a dospělé v Lenoře Edita Sedlecká již naočkovala první desítku pacientů. „Nabídli jsme očkování i dalším pacientům, ale s velkým zájmem jsme se nesetkali. Přece jenom se teď o celé věci hodně mluví v médiích a lidé mají zřejmě strach. Považují vakcínu za neprověřenou. Zajímavé také je, že klesl i zájem o očkování proti běžné sezonní chřipce,“ řekla Edita Sedlecká.


Obavy pacientů


Řada pacientů praktického lékaře pro dospělé Martina Nerada z Vlachova Březí má také obavy z vedlejších účinků vakcíny proti prasečí chřipce. „V pátek jsme naočkovali první desítku pacientů. Jednalo se o pacienty se závažnými respiračními a srdečními onemocněními. Jinými slovy se očkování vztahovalo hlavně na ty, u kterých plíce a srdce neplní dostatečně svoji funkci. S vakcínou je trochu problém v tom, že se musejí při očkování v jeden den sejít v ordinaci všichni vytipovaní pacienti. To se nám ale v pátek podařilo bez problémů zvládnout. Řada pacientů na druhou stranu o očkování zájem nemá. Nechají se podle mého názoru ovlivnit hlavně médii. Nejsou si pak jistí, zda vakcína nemá nějaké vedlejší účinky,“ zhodnotil Martin Nerad.


Ještě si počkají


Naopak ve Lhenicích si pacienti na očkování musejí ještě chvíli počkat. „Poslali jsme seznam na pojišťovnu, ale zatím nám jej neposlala zpátky. Momentálně tedy s očkováním začít nemůžeme,“ shrnula praktická lékařka pro děti a dospělé ve Lhenicích Michaela Caháková.
Ve Vimperku by měli začít s očkováním v příštím týdnu. „Vakcína k nám ještě nedorazila. Už nyní ale máme od pojišťovny vytipované dva pacienty. V příštím týdnu dáme dohromady kompletní seznam,“ uvedla praktická lékařka pro děti a dorost Zdeňka Slepičková.
Názory obyvatel Prachatic na očkování jsou rozporuplné. „Já sama mám oslabenou imunitu, lepí se na mě kdejaká choroba. Očkovat proti prasečí chřipce se ale nenechám, jeden doktor, můj dobrý známý, mi poradil, abych to nedělala,“ uvedla Monika Jurečková z Prachatic. „Každé očkování má své opodstatnění. Člověk si musí uvědomit, co mu přinese a naopak i přijmout riziko. Je třeba vše důkladně zvážit,“ myslí si Jan Šimek z Prachatic.