„První signál přišel už ve středu, kdy chybělo celkem sto šest žáků. Včera se počet zvýšil o dalších dvacet dva. Ve škole je celkem čtyři sta čtyřicet tři žáků, jedná se tedy už o devětadvacetiprocentní nemocnost,“ popisovala ředitelka Základní školy ve Vodňanské ulici v Prachaticích Alena Nachlingerová.

Děti se tak do školy nepodívají až do středy. „Vše jsem pochopitelně probrala s pracovníky Krajské hygienické stanice v Českých Budějovicích. Shodli jsme se na tomto řešení. Uzavřena bude školní družina i jednotlivé zájmové kroužky. Naopak školní jídelna bude v provozu pouze pro dospělé. Samozřejmě maminky žáků jim mohou pro oběd dojít. Dětí bylo ve školních lavicích tak málo, že jsme museli třídy spojovat. Navíc onemocněli hned čtyři učitelé, což už bylo na pováženou. Děti samozřejmě dostaly domácí úkoly,“ dodala Alena Nachlingerová.

Chřipkové prázdniny čekají také na studenty prachatického gymnázia. „Situace se začala rychle zhoršovat už od úterý. V současné době je nemocných celkem třicet procent studentů. Situaci jsem konzultoval Krajskou hygienickou stanicí v Českých Budějovicích. Studenti budou mít chřipkové prázdniny od zítřka až do středy,“ popisoval včerejší nepříznivou situaci v prachatickém gymnáziu jeho ředitel Alexandr Zikmund.
Naopak v Základní škole v Národní ulici v Prachaticích zatím o chřipkových prázdninách neuvažují. „Aktuální nemocnost je 19,7 procenta. Situace se proto nejeví až tak kritická. Zatím nemáme důvod k tomu školu uzavírat,“ uvedla ředitelka školy Hana Bolková.

Také v učebnách Vyšší odborné školy sociální a Střední pedagogické škole v Prachaticích je zatím klid. „Asi před čtrnácti dny se nemocnost zvýšila, ale nešlo o žádný razantní nárůst. Dnes je vše v pořádku. Nemáme proto důvod vyhlašovat chřipkové prázdniny,“ zhodnotil ředitel školy Antonín Krejsa.

Aktuální čísla z Nové Pece a Lenory svědčí o dobré zdravotní kondici dětí. „Máme ve třídě patnáct dětí a všechny byly ve škole. Podobné je to i v mateřské škole,“ potvrdila včera ředitelka Základní a mateřské školy Nová Pec Klára Švejdová. Také v Lenoře je obdobný stav. „Nemocné bylo jen jedno dítě,“ uvedla ředitelka lenorské školy Marie Juhaňáková.

Kolem patnácti procent nemocných žáků, tedy pod dvacetiprocentní hranicí, kdy by vedení škol začalo uvažovat o vyhlášení chřipkových prázdnin, se pohybují obě základní školy ve Vimperku. Podle ředitelky Základní školy TGM Dagmar Rückerové i podle zástupce ředitele Základní školy Smetanova Antonína Krejčího ukáže více příští týden.