I přesto, že tato běžná nemoc se každoročně vyskytuje prakticky v jiné podobě, dostanou vždy kvalitní vakcínu.

Na základě mezinárodních průzkumů zdravotního stavu populace se zjišťuje, jaký typ sezonní chřipky je v danou chvíli nejrozšířenější. Vychází se z předpokladů, jaké kmeny budou v populaci v dané sezoně kolovat. Viry chřipky mění neustále své složení, a proto se mění i skladba vakcíny. Složení očkovací látky se potom přizpůsobuje aktuálním kmenům a pro letošní sezonu je schválena Světovou zdravotnickou organizací. Zákonná povinnost k očkování se vztahuje na osoby umístěné v léčebnách pro dlouhodobě nemocné, v domovech pro seniory, pro osoby se zdravotním postižením nebo v domovech se zvláštním režimem. Zvláštní očkování proti sezonní chřipce se týká i zaměstnanců těchto institucí.

„V loňském roce bylo v regionu použito v souvislosti s očkováním ze zákona šest tisíc šest set padesát dávek vakcíny. Letos to bude o tři dávky více,“ popisoval situaci František Kotrba z Krajské hygienické stanice Jihočeského kraje.

Největší nápor chřipky byl v minulých letech hlavně na přelomu ledna či února. Letos však situaci komplikují problémy s takzvanou prasečí chřipkou. „Po očkování proti sezonní chřipce je dosaženo ochrany zhruba po dvou až třech týdnech. Účinné je naopak šest až dvanáct měsíců,“ dodal František Kotrba. Distribuci zajišťuje ministerstvo zdravotnictví.

V Domě seniorů Mistra Křišťana v Prachaticích nemají problémy s nedostatkem vakcíny proti chřipce. „Jsme dobře připraveni, s distribucí problém nemáme,“ popsala ředitelka domova Hana Vojtová. Stejná situace je i v Domě klidného stáří v Pravětíně nedaleko Vimperka. „Nahlásili jsme jako vždy přesný počet, kolik vakcín budeme potřebovat. Vše se jistě vyřídí i letos naprosto v pořádku,“ uvedla ředitelka domu Dana Marková.