Řešení stížností na soužití tak bude muset i nadále řešit také městská policie. „Určitě nepředpokládáme, že bychom tu zřizovali další služebnu,“ uvedl ředitel Městské policie v Prachaticích Ivo Novotný. „Nepočítá se ani s dalším kamerovým bodem. Podle mého názoru budeme nuceni reagovat na aktuální situaci. Ale nevidím to zase tak černě, že by se noví nájemníci soustředili například na zahrádkářskou kolonii. Sice vím, že o Romech ledacos koluje, ale tohle není, podle mého, případ těch, kteří žijí v Prachaticích. Pokud by něco podobného nastalo, budeme na to muset reagovat,“ ubezpečil Ivo Novotný.

Přestože chování místních Romů je ostatním obyvatelům a zejména jejich sousedům v Lázeňské ulici nepříjemné, podle Novotného se jen těžko pojmenovává podle přestupkového zákona. „To, že v Lázeňské ulici máme kameru a můžeme sledovat, že si před dům na chodník vyndají židle a křesílka a vlastně jej zatarasí a každý, kdo po chodníku chce jít, je nucen vstoupit do vozovky, není možné řešit jako přestupek. Vím, že je to nepříjemné, ale z hlediska legislativy je to tak,“ vysvětlil a dodal, že podle něho není možné uplatnit v této souvislosti ani institut záboru veřejného prostranství. „V tomto případě se musí jednat o zábor delší než dvacet čtyři hodiny. Z tohoto pohledu je to stejné, jako když vám přivezou uhlí nebo dříví. Také máte den na uklizení bez poplatku,“ dodal ředitel městských strážníků v Prachaticích. Zatarasení chodníku nábytkem je podle jeho názoru sice vůči ostatním neohleduplné a určitě i nekulturní, ale neodporuje to ani městské vyhlášce, která řeší například zpoplatnění reklamních poutačů na chodnících.

Pokud se týká budoucí situace v Krumlovské ulici, spoléhá Ivo Novotný do určité míry i na spolupráci se správcem ubytovny. „Zatím jsme spolu ještě nejednali, ale doufám, že to je člověk, který si bude umět zjednat pořádek. Každopádně i nadále bude městská policie k dispozici k řešení nevhodného chování kdekoli ve městě,“ dodal Novotný.