Vzhledem k tomu, že je rybník hojně využívaný v letních měsících a sousedí těsně s fotbalovým hřištěm, mohl by se prostor podle obyvatel obce proměnit v místo k rekreaci. „O využití místa jsme začali přemýšlet hned po odbahnění rybníka. Nějaké nápady jsme měli, ale teď už je jisté, že se plocha velice promění,“ vysvětlovala starostka obce Ivana Vlková s tím, že by si místní přáli vybudovat v blízkosti rybníka park.
V současné době je dokončována projektová dokumentace. „Akce by měla být součástí programu Tvorba krajiny, v zásadě je nejdůležitější ozelenění plochy, která zatím leží ladem,“ vysvětlovala Vlková.
Vegetační úpravy by měly být citlivé k okolní krajině, proto místní přemýšlejí, jak plánovaný park propojit s okolím. „Měly by tam být různé zvláštnosti, například okno do krajiny s výhledem na Kocandu, do rybníka by potom mělo zasahovat molo, na kterém by lidé mohli odpočívat přímo nad vodou. Celé by to mělo splňovat roli místa, kam si lidé chodí odpočinout a kde si rádi lehnou u vody. Do budoucna ale také plánujeme, že by se zde mohly konat i různé tradiční akce, například májka nebo dětský den,“ pokračovala starostka.
Nákladná akce by měla být financována z peněz ze Zelené stuhy, která bude vyhodnocena v senátu 14. října. Tehdy se také místní dozvědí, kolik peněz na projekt dostanou. Podle všech plánů by se s budováním parku mělo začít již příští rok.
„Nevíme samozřejmě, kolik financí dostaneme, chtěli bychom tak vybudovat v příštím roce alespoň část z toho, co máme naplánované,“ prozrazovala plány místních Ivana Vlková. Podle jejích slov by v místě mohla vzniknout také dřevostavba, která by měla splňovat roli zázemí v době, kdy nebude příznivé počasí. Také tu již místní při zasedání zastupitelstva vybrali, i když ještě nevědí, odkud na ní vezmou peníze. „Projekt je připraven tak, že i kdybychom park mohli realizovat, na budovu v něm bude pamatováno a můžeme ji kdykoli dostavět. Nepočítá se totiž s tím, že by měla nějaké základy, takže bude možné dostavět zařízení i po realizaci jejího okolí,“ pokračovala dále starostka. Při zasedání zastupitelstva měli místní k posouzení poskytnuty dva návrhy na dřevěnou stavbu, z nichž jeden byl vybrán jednohlasně. A to i přesto, že podle starostky je hodně nekonvenční.
„Byla jsem docela překvapená, že tento návrh prošel tak lehce, protože je moderní a řekla bych, že nadčasový. Myslím si ale, že okolí bude dobře doplňovat. Počítá se v něm se stavbou z modřínového dřeva, která bude mít oblé tvary a postupně by měla obrůstat břečťanem. Smyslem celé úpravy je, aby stavba nebyla dominantní, měla by pouze dotvářet celkovou atmosféru,“ doplnila Vlková.
Kromě posezení by měl přístřešek sloužit také k uschování přenosného zařízení, které bude v případě pěkného počasí umístěno v parku. V současné době se u dřevostavby provádí položkový rozpočet. A tak, zatímco s budováním parku by se mohlo začít už v příštím roce, stavba si na svou realizaci bude muset počkat déle.
„Nevíme zatím, na kolik bude projekt vycházet. Až to bude jasné, budeme hledat možnosti v dotacích a doufám, že v nějaké vhodné uspějeme,“ zakončila.