V květnu prachatičtí dopravní policisté vyjížděli k sedmdesáti šesti nehodám na Prachaticku. Deset z nich způsobili šoféři, kteří usedli za volant pod vlivem alkoholu. „Květnový počet nehod způsobený vlivem alkoholu je nejvyšší za posledních deset let,“ konstatoval včera vedoucí Skupiny dopravních nehod v Prachaticích Luděk Veber.
Z uvedených deseti případů mělo osm řidičů v dechu více než jednu promili. „Ti jsou stíháni pro trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky,“ upřesnil Veber s tím, že všem řidičům je odebrán řidičský průkaz. Pokud je hladina alkoholu nižší než promile, řeší dobu odebrání řidičského průkazu městský úřad a za daný přestupek ukládá pokutu ve výši deset až dvacet tisíc korun a odebrání řidičského průkazu na půl roku až rok. V případě, že alkohol je vyšší než jedno promile, řeší postih soud.
V květnu měli tři šoféři v dechu více než dvě promile. „U jedné řidičky, která havarovala v Prachaticích, jsme naměřili dokonce 3,46 promile v dechu,“ doplnil policista.
Srovnání od začátku roku k 4. červnu říká, že se na silnicích okresu odehrálo 316 nehod a pod vlivem alkoholu havarovalo třiadvacet šoférů. Za stejné období roku loňského došlo k 427 nehodám a alkohol byl na vině u osmnácti z nich.
„Reakce lidí pod vlivem alkoholu za volantem jsou zpomalené a hlavně si myslí, že vše zvládají. Reagují však opožděně. Čím více alkoholu, tím hůře,“ vysvětlil prachatický lékař František Stráský