A aby ne, výchova malých dětí dá totiž mnohdy hodně zabrat. Rodiče v Dubu u Prachatic ale mají velkou výhodu, už tři roky mohou využívat mateřské centrum, kde si jednotliví rodiče nejen vyměňují své zkušenosti, společně také pracují na rozvoji dětské motoriky. „Často si někteří lidé představují, že si v mateřském centru maminky vypijí jen kávu a společně popovídají. Samozřejmě, že to se v našem centru také děje, vedle toho ale stále pracujeme na zdokonalení jednotlivých nabídek a akcí v našem centru, které dnes zajímají i nečleny. Za to mluví i fakt, že z původního malého sdružení maminek se stalo oficiální centrum s vlastními prostory, kam mnozí návštěvníci dojíždějí i desítky kilometrů,“ vyprávěla současná zástupkyně centra Kateřina Kulhánková s tím, že v centru si děti užijí jak dopolední, tak i odpolední program.
Na zajímavý program si ale přijdou i rodiče. V nabídce centra jsou různé rekvalifikační programy, v současné době je zde například kurz Základy podnikání, v jehož průběhu je zajištěno i hlídání dětí. „Samozřejmě, že velmi efektivní je zabavit děti a k tomu je ještě něco naučit. Právě na to v našem centru klademe důraz. S těmi úplně nejmenšími se zaměřujeme na psychomotorický rozvoj. Pro děti školního věku jsou pravidelné kroužky, které jsou doplněné doprovodnými programy. Jedním z nejvíce oblíbených se stal Dubský strážníček, který byl původně zařazen pod kroužek Všeumělů. Od letošního roku ale pro jeho velkou oblibu především u chlapců získá vlastní prostor,“ zdůvodnila Kateřina Kulhánková, která upřesňuje, že touto formou se děti dozvídají o práci naší policie. „Společně probírají i pravidla silničního provozu, mohly si vyzkoušet a především potěžkat policejní uniformu včetně neprůstřelné vesty a jiné věci, které policie ke své práci používá. Musím přiznat, že tento program má jednu obrovskou výhodu. Děti na vlastní kůži poznaly, že policie tady není jen od toho, abychom se jí báli, ale hlavně proto, že nás chrání,“ přiznala.
Mezi dalšími naučnými programy se pravidelně objevuje i poznávačka. Podle slov Kateřiny Kulhánkové si jí děti užijí například při každoročním výlovu rybníka. „V tomto případě s námi spolupracují místní rybáři. Poskytnou nám několik druhů ryb z Dubského rybníka a ty následně malí znalci rozeznávají. Zkušenosti ale nabírají i v lese, například se zaměřují na stopy zvěře a v neposlední řadě i na rostliny,“ prozradila další aktivity zástupkyně centra. Enviromentální výchova se tak k dětem dostává nenásilnou formou.
Mateřské centrum stojí nejen na přátelské atmosféře, ale také na spolupráci jednotlivých členů. „V častém kontaktu jsme také s handicapovanými obyvateli Stroomu, ti si s námi třeba zazpívají v našem pěveckém sboru. Je tak zřejmé, že sbor nestojí na kvalitě, ale hlavně na zábavě všech zpěváků a členů, kteří nás doprovázejí flétnami. A když mluvím o spolupráci s jinými organizacemi, určitě nemohu vynechat ani místní tělovýchovnou jednotu,“ uvedla.
Za zmínku rozhodně stojí i fakt, že si maminky se svými ratolestmi mohou v centru namlít i čerstvou mouku. „Máme tady kamenný mlýnek, který se stal velmi oblíbeným. Děti tak na vlastní oči vidí, jak taková mouka vůbec vznikne. A poté si ještě pochutnají na kukuřičné, ale i jiné kaši. Jinak se u nás konají řemeslné kurzy, které jsou pro širokou veřejnost, ale i výstavy. Nedávno třeba na téma – Jak jsem přišel na svět,“ doplnila Kateřina Kulhánková.