O dvě stě sedmdesát kartonů cigaret přišel ve čtvrtek prodejce na místním tržišti.
Poté, co se Celní úřad Strakonice vydal na úspěšnou kontrolu textilií a obuvi ve středu, ve čtvrtek se vrátil na místo činu společně s ČOIkou. A opět byli celníci úspěšní.
„Podařilo se nám najít skrytý úkryt ve stánku. V něm jsme pak našli na dvě stě sedmdesát kartonů cigaret dvou značek, které byly připraveny na německé kupce. Měly totiž kolky v němčině, a to včetně ceny,“ uvedl po kontrole vedoucí mobilního dohledu Celního úřadu Strakonice Petr Malec.
Prodejce tak přišel o zisk za takřka 275 tisíc korun. „Únik na spotřební dani by v tomto případě dělal téměř sto čtyřicet tisíc korun,“ upozornil Petr Malec. Opět se jednalo o zabavené zboží z jednoho jediného stánku. Jak už je mezi vietnamskými prodejci tradicí, stánek neměl majitele, nikdo se k němu, natož pak k zabavenému zboží, nehlásil.
Celkově mají za sebou strakoničtí celníci, na rozdíl od trhovců, úspěšné dva měsíce. „Podařilo se nám v nich zabavit jen ve Strážném a Řasnici zboží za osm milionů korun. A to ať už se jedná o textilie nebo obuv, či o tabákové výrobky,“ potvrdil vedoucí mobilního dohledu. Letos se však jedná o největší úlovek co se týče tabákových výrobků.
Lze však předpokládat, že ani takový zátah trhovce nedonutí k tomu, aby přestali tabákové výrobky prodávat. „Výrobna cigaret zde ale asi není, takže musejí navézt nové zboží,“ myslí si Petr Malec.
Celníci však rozhodně nenechají místní prodejce klidně spát. „Kontroly nekončí, budou pokračovat,“ potvdil Malec.
Drzost trhovců občas nezná mezí. Zboží různých značek vystavují bez skrupulí, koupit cigarety také není problém. Pokud si cigarety žádá český zákazník, jsou trhovci jen trochu ostražití .
„Jediný způsob, jak jim v prodeji plagiátů a tabákových výrobků zabránit, jsou neustálé kontroly. V jižních Čechách se jedná o nejhorší oblast, protože nikde jinde se u nás v takovém měřítku tržnice neobjevují,“ poznamenal včera zástupce ředitele Celního úřadu Strakonice Peter Šeda.
Dodal, že vietnamští trhovci jsou velmi dobře organizovaní. Příjezdové cesty monitorují lidé, kteří to mají přímo „v náplni práce“, aby mohli své kolegy rychle informovat o příjezdu kontroly. Jakmile kontrolu zbystří, okamžitě se stánky v tržnicích zavírají a prodejci kalupem mizí.

“V minulosti se nám stávalo, že mezi kontrolou a trhovci docházelo k malým potyčkám, trhovci se bránili proti kontrole fyzickým napadáním. Letos se ale zatím nic takového nestalo,“ doplnil Peter Šeda.