Městská správa domů a bytů chtěla dva z těchto bytů přestavět tak, aby vznikly čtyři menší, které se lépe pronajímají.

Došlo až na výběrové řízení na dodavatele rekonstrukce. Jenže to řeklo, že přestavba jednoho bytu by vyšla na zhruba devět set tisíc korun. „To je příliš nákladné,“ zhodnotil výběrové řízení jednatel městské společnosti Městská správa domů a bytů Jiří Vejvoda.

Vedení správy bytů i města věřilo, že výběrové řízení, kam přišlo sedm nabídek, by mohlo stáhnout cenu, kterou vypočítal projektant. „Cena je nižší, ovšem ne o tolik, aby se rekonstrukce dvou bytů vyplatila,“ upřesnil Vejvoda. Radnice proto v dalším kole nabídne opět velké byty do pronájmu.
„Zůstaneme u stejného režimu jako doposud a zkusíme byty obsadit nájemníky. V posledních týdnech se situace ustálila a daří se i větší byty obsazovat,“ potvrdil Malý.

Zároveň však upřesnil, že možná by mohlo dojít i k dalšímu prodeji městských bytů jejich nájemníkům. „Radní v pondělí odpoledne odsouhlasili vypracování analýzy pro případný prodej bytů,“ upřesnil Malý pro Prachatický deník zcela novou informaci.

Podle jeho slov by rozbor mohl být hotový do několika měsíců. „Podle něj se pak můžeme rozhodnout, zda a jaké byty je možné odprodat,“ řekl Martin Malý s tím, že to ovlivňuje mnoho podmínek. Například to, v jakém jsou domy stavu, kolik se do nich investovalo a ještě musí investovat, nebo zda o ně lidé vůbec mají zájem.

Město Prachatice vlastní zhruba 1400 bytů. Nájemníci zhruba stovky z nich mají ale podepsanou smlouvu o smlouvě budoucí kupní. To je například případ bytového domu Štodvín.