„Mezi Bučinou či Kvildou na straně jedné a Finsterau a Mauthem na straně druhé panoval před více než půl stoletím čilý obchodní a společenský ruch. Železná opona, která krajinu uzavřela po druhé světové válce však všechny kontakty přerušila a dnes se bohudík již téměř dvacet let úspěšně obnovují. K ještě lepším vztahům by měla napomoci smlouva o spolupráci, kterou jsme dnes s kolegou Václavem Vostradovským podepsali,“ zhodnotil význam sobotního setkání starosta Mauth – Finsterau Max Gibis.

Spolupráce mezi oběma obcemi se však i bez této smlouvy rozvíjí poměrně aktivně a například na historickém jarmarku ve Finsterau, který se konal minulý týden byla kvilda zastopena například stánkem předvádějící proslulé kvildské podmalby na skle.

I přes rozdílný vývoj v druhé polovině dvacátého století a rozdílné výchozí podmínky totiž obě obce spojuje stejný zájem. Rozvoj turistického ruchu využívající krásu obou národních parků a využívající nové možnosti po vstupu České republiky do Shengenského prostoru.