Starosta Petr Kubašta je vždy rád, když může akcím tohoto druhu dát duchovní rozměr a ani tentokrát tomu nebylo jinak. „Náměstí jsme nechali vysvětit církevními duchovními. Pak se konal také takový symbolický akt otevření nového náměstí Svobody, který jsme nazvali Kašna – Voda – Život,“ informoval Petr Kubašta.
Na náměstí se v sobotu po obědě přišlo podívat několik set místních obyvatel, ale přijeli také lidé z okolí. Těm hrála k poslechu i tanci kapela Kozlovka. Po projevech a slavnostním ceremoniálu se konal koncert PS BesHarmonie z Prahy. V galerii BoMBa v základní škole byla otevřena výstava obrazů akademického malíře Václava Boukala a fotografií Jana Mahraderniéra. V sále městského úřadu pak lidé mohli zhlédnout výstavu historických pohlednic náměstí či videoprezentaci rekonstrukce náměstí z archivu města. Zábava na náměstí pokračovala až do večera.
Vlachovo Březí, které nově získalo statut města na podzim loňského roku, se tak nyní může pochlubit i překrásným náměstím. Město má také bohatou historii, na kterou jsou jeho obyvatelé poprávu hrdí. Například již v roce 1652 zde byla založena farní matrika a v roce 1833 byla založena knihovna. Rok 1860 je zajímavý tím, že město mělo nejvíce obyvatel ve své historii. Celkem jich bylo 2684.