Tak to funguje v případě reklamních poutačů u silnic. „Ve volném terénu už žádné povolené poutače nemáme,“ tvrdí vedoucí prachatického dopravního inspektorátu Policie ČR v Prachaticích Martin Grožaj a jako příklad dává silnici z Prachatic do Vitějovic. „Tam se nám je podařilo odstranit úplně a další rozhodně nepovolíme,“ dodal.
Policie totiž zastává názor, že reklamní poutače jsou nebezpečné. „Některé konstrukce přímo vybízejí k tomu, aby si tam někdo ublížil. Navíc existuje několik studií, z nichž vyplývá, že reklamy rozptylují řidiče,“ říká policista. Jeden příklad za všechny je například poblíž Hracholusk. „Tam jsou reklamy navíc snadno zaměnitelné s dopravním značením. Musí dojít k jejich odstranění,“ ujistil Martin Grožaj.
Podle ředitele prachatického střediska Správy a údržby silnic Jiřího Růžičky jsou reklamy podél cest přežitek. „Dnes rozhodně existují lepší způsoby reklamy, mám na mysli internet. Nepředpokládám, že by si některý z řidičů zapisoval telefonní číslo poté, co ho uvidí na reklamě u cesty. Navíc při devadesáti kilometrové rychlosti si to číslo ani nestihne přečíst,“ zkonstatoval Růžička. Reklamy podle něj k silnici nepatří. Mohly by mít svou účinnost například na autobusovém nádraží, kde lidé při čekání mají čas číst. Nedávno zrovna řešil žádost o umístění reklamy na zábradlí mostu. „Ani s tím nesouhlasím. Pak aby se člověk bál na mostě něco opravovat. Reklama tam vadí,“ upřesnil.
Nelegální cedule, o které ví jak policie, tak i správa a údržba silnic, je například u železničního přejezdu v Žernovické ulici. „I to hodláme řešit,“ potvrdil Grožaj.
K tomu, aby firma získala legální reklamní poutač u cesty, totiž potřebuje stanovisko policie a vlastníka pozemku. Vyjádření policie na Prachaticku nikdy není kladné. A to už je na překážku. Pak takový reklamní poutač silniční správní úřad nepovolí.
Tuto domluvu drží úřad, policie i správa a údržba komunikací už zhruba dva roky. „Právě tehdy jsme našli shodu a zhruba padesát kusů takových cedulí jsme odstranili od silnic během jednoho měsíce,“ uvedl dopravní inženýr policie Václav Kalous.
Přesto některé reklamní cedule hlavně na území města zůstaly. Přitom zákon jasně říká, že nic podobného na území města být nemá. „Podle zákona je v obci zakázáno umisťovat cokoliv, co by rozptylovalo pozornost řidiče,“ vysvětlil zjednodušeně jeden z paragrafů zákona o pozemních komunikacích Václav Kalous. V případě, že by se u silnice v obci taková reklama našla, musí vlastník komunikace zařídit její zakrytí.
Podle informací Deníku žádná z reklamních cedulí, která se objevila od roku 2003 jak v uzavřených částech města, tak i mimo něj, není na Prachaticku povolená. „Žádnou reklamu jsme od té doby nepovolili. Ty, co řidiči potkávají, jsou nelegální,“ potvrdil Deníku Václav Kalous. Všechny takové cedule jsou nelegální a měly by být odstraněny. A jen ve městě jsou jich desítky. A je úplně lhostejné, zda reklamy visí na železných konstrukcích v blízkosti komunikace, či na soukromých objektech či plotech. Být by tam prostě neměly. „Je jen otázkou času, kdy ministerstvo dopravy řekne, že akci čisté silnice zadá nejen v okolí dálnic a rychlostních komunikací, ale také u silnic nižších tříd,“ uvažuje Václav Kalous.
Námi oslovení policisté se shodli na tom, že reklamy řidiče rozptylují a navíc jsou mnohdy zaměnitelné s dopravními značkami. „Zvlášť nebezpečné jsou křiklavě žluté barvy, které přitahují oči řidičů více. Na mnohých místech totiž zvýrazňujeme dopravní značky právně žlutým reflexním podbarvením, aby byly lépe viditelné. Žluté reklamy pak odvádějí pozornost řidičů o to víc,“ konstatoval Martin Grožaj.
Nejednou museli policisté řešit i případy, kdy reklamní poutače dopravní značky zastínily. Vůbec nejhorší jsou pak reklamy v křižovatkách. Jednu z nich proto včera policisté odstranili.

Odstranění reklam:
Reklamní poutače musí povolit silniční správní úřad. V případě, že reklama visí nelegálně, je majitel objektu nejprve vyzván k jejímu odstranění. Pokud na výzvu nereaguje, je povinností vlastníka komunikace v blízkosti poutače zajistit zakrytí. Pokud jde o reklamní poutač na pozemku vlastníka komunikace, může ho odstranit. Poutač je pak nějakou dobu uskladněn a jeho majitel si ho může vyzvednout, ovšem už jeho umístění je přestupek a podle přestupkového zákona za něj může být udělena pokuta. Poutače jsou odstraňovány na náklady vlastníka. Rozhodnutí o zakrytí nebo odstranění musí ale vydat silniční správní úřad, navíc musí mít podporu jak Policie, tak i vlastníka komunikace, tedy města nebo správy a údržby silnic.