„Takový obalový materiál od džusů nebo mléka mohou lidé odkládat společně s plastovými obaly do kontejnerů na plasty,“ upřesnil Prachatickému deníku Josef Starý z odboru životního prostředí prachatického městského úřadu.
Doplnil, že vlastní roztřídění plastových a kompozitních obalů se bude uskutečňovat až na dotřiďovací lince ve Strakonicích.
Již několikrát ale zastupitelé i obyvatelé města poukázali na to, že kontejnerů na plastový odpad je ve městě málo. „V souvislosti se zahájením sběru kartonů budou ve městě umístěny další čtyři kontejnery na plasty, tedy ty se žlutým víkem,“ doplnil Josef Starýs tím, že přibudou i další čtyři nádoby na papír.
Tím, že se Prachatičtí připojí do třídění nápojových kartonů, získá město bonus za sběr čtyř druhů odpadu. „Pokud lidé vydřídí nápojových kartonů více než 0,3 kilogramu na obyvatele a rok, získá město další dvě procenta financí navíc.
„Finanční odměnu město získává pravidelně každé čtvrtletí podle množství vytříděných obalů z domovních odpadů,“ doplnil Starý. Odměna za loňský rok je téměř půl milionu korun. „Zpětně jsou finance využívány na nákup nových kontejnerů na tříděné odpady,“ řekl. Ty poslední čtyři jsou nově postaveny v ulicích Česká, Italská, Budovatelská a Slámova. Už na začátku letošního roku pak přibyla nádoba také na městském sportovním stadionu. „Většinou dokupujeme nádoby v druhé polovině roku, takže v letošním roce ještě budou nějaké navíc a na nejvíce exponovaná místa přidáváme i více nádob,“ řekl k plánům odpadového hospodářství. Zároveň ale dodal, že radnice počítá se zásilkou nových kontejnerů na sklo. „Ty, co nám potom zůstanou ze skla, připravíme ke sběru plastů a papíru,“ řekl Josef Starý.
Četnost svozu plastu je v současné době jedenkrát týdně a město zatím neuvažuje o tom, že by se kontejnery vyvážely častěji.