Vedení obce má totiž k dispozici podrobný přehled jednotlivých úseků silnic včetně křižovatek a dopravního značení, vše je součástí právě passportu místních komunikací. Ten navíc zhlédnul a odsouhlasil i dopravní inženýr Václav Kalous.

„Důležité bylo, určit povrch vozovky, její délku a i šířku, každý údaj jsem zanášela do tabulky a map,“ říká starostka Borových Lad Jana Hrazánková. Ta totiž za týden celý passport vytvořila a předložila jej dopravnímu inženýrovi ke schválení.

„Obec nemusela do jeho vytvoření investovat žádné peníze,“ říká starostka.

K tomu, aby měli Borovoladští přehled obecních silnic, čerpali informace z mustru, který jim zapůjčilo vedení obce Záblatí. „Už vloni jsme měli passport hotový,“ říká místostarosta Záblatí Rostislav Sladký. Podle jeho slov má tak obec přehled o tom, jaké silnice jsou obecní a tím i ví, které z nich má udržovat.

„V katastrech existovaly i další cesty, které se ale nepoužívaly,“ dodal.

„Borovoladští patří k jedné z mála obcí, která má passport vypracovaný. Osobně jsem jej viděl a jsem spokojený,“ říká dopravní inženýr Václav Kalous.

Passport je důležitý i pro dopravní inspektorát. „Je jen málo obcí, které mají passport v souladu se skutečností, mnohdy jej zapomínají aktualizovat. Přitom je důležitý hned ze dvou hledisek. Jednak jde o správnost dopravního značení a zároveň v případě dopravní nehody má vliv na její šetření, zpřesňuje naši práci,“ říká vedoucí prachatického dopravního inspektorátu Martin Grožaj.