Ani ČSSD, které voliči přisoudili šest křesel v zastupitelstvu, nemá svou pozici v rozhodujících orgánech jistou. A co na výsledky voleb říkají lídři Martin Malý za ODS a Jan Klimeš za ČSSD?
„Je zřejmé, že jsme prohráli se sociální demokracií, to je nepopiratelné. Nicméně zachováváme chladnou hlavu a budeme se snažit jednat se všemi demokratickými stranami. Je potřeba se samozřejmě poradit, takže zatím neříkám žádné závěry ani další taktiku,“ uvedl Martin Malý.
„Všeobecně je vidět, že to byl úspěch a to úspěch, který, upřímně řečeno, jsme ani my nečekali. Ale ukázalo se, že kampaň tak, jak jsme ji vedli, přinesla své ovoce,“ hodnotí Jan Klimeš.
Občanští demokraté přišli o pět mandátů. „Je to určitě ztráta, to je zřejmé. Ve společnosti vznikly další subjekty, minimálně TOP 09 je jedním z nich, který ODS v Prachaticích ubral mandáty, pak vznikly nezávislé skupiny, mám na mysli Pro Prachatice, i tady je zřejmé, že nám část voličské základny ubraly,“ vidí možný odliv hlasů Malý.
V případě zisku šesti mandátů pro ČSSD může být nakonec výsledek tak trochu Pyrrhovo vítězství. Ani šest mandátů totiž nemusí k sestavení koalice stačit. „Předpokládal jsem, že se bavíme o výsledku voleb, nikoli o tom, jak bude vypadat příští vládní koalice v Prachaticích. Ale ano, za určitých okolností to i Pyrrhovo vítězství může být, ale předpokládám, že náš vyjednávací prostor je natolik široký, že se to nestane,“ doufá Jan Klimeš.
Pro ODS jsou případní koaliční partneři jasní. „Vždycky to byly strany od středu doprava,“ řekl Malý. Pro ČSSD se jeví jako silný koaliční partner hlavně Pro Prachatice. Vyloučit se ale nedá ani spolupráce se zástupci KSČM. „ Já v dané situaci nevylučuji spolupráci s nikým, tedy ani s komunisty. Vše bude záležet na dalším vyjednávání, které bude probíhat v následujících dnech,“ řekl krátce po vyhlášení výsledků voleb Jan Klimeš.
Oba lídři nezastírají, že bude jejich snahou usednout do některé z židlí na prachatické radnici. „Myslím si, že by ode mne bylo nezodpovědné, kdybych o to místo neusiloval,“ uvedl Klimeš. „Je třeba jednat,“ velmi stručně odpověděl lídr za ODS Martin Malý na otázku, zda bude usilovat o post starosty.