Ten je složen především z bývalých členek netolických Vrabčáků. Podle slov sbormistryně Miluše Vincikové je vznik sboru spojen hlavně s těmi dívkami, které ani po ukončení deváté třídy se zpěvem nechtěly skončit. Oficiálně tak sbor začal fungovat v roce 1996 na letním soustředění zpěváků. „Je pravda, že komora tady byla už dřív, děvčata se ale scházela jen příležitostně, někdy se stalo, že se sešla i jednou za dlouhých pět let. To už je ale minulostí,“ s úsměvem vyprávěla sbormistryně.

Debatuje se o všem

Miluše Vinciková je sbormistryní už od samého založení sboru. A jak sama přiznává, nebyla na to sama. „Zpočátku mi pomáhala jedna z našich mnohaletých a určitě také zasloužilých sbormistryň Eva Dudková. Byla mi velmi dobrou učitelkou, od ní jsem se vlastně naučila vše, co se sboru týče a za to jsem ji moc vděčná,“ upřesnila sbormistryně s tím, že u založení bylo dalších dvacet mladých zpěvaček a jejich počet se i dnes okolo tohoto počtu pohybuje.

A jak je to ve sboru dnes, jsou v něm i členky, které byly u jeho založení? „Samozřejmě, že jsou. K tomu se ale přidávají mladší a mladší dívky, takže věkové rozpětí je tak mezi čtrnácti až pětatřiceti lety,“ tvrdila Miluše Vinciková.
Podle slov sbormistryně se tak na pravidelných zkouškách neprobírá jen zpěv. „Jak jsem už řekla, některá děvčata jsou se mnou ve sboru už mnoho let, a tak už dnes spolu probíráme i starosti, ale určitě také radosti jejich malých ratolestí,“ komentovala sbormistryně.

Kroj se změnil

Aby byl sbor sborem, musí mít určitý směr repertoáru, od jiných sborů se ale také musí lišit svým vzhledem. Na otázku, jak by Miluše Vinciková charakterizovala jejich repertoár, říká, že sbor zpívá jak skladby staré, tak i písničky modernějšího směru. „Velmi si také vážíme spolupráce s profesorem konzervatoře v Českých Budějovicích Jiřím Churáčkem, který pro nás upravil nebo dokonce i složil některé skladby,“ s nadšením vyprávěla sbormistryně a upřesnila, že co se týká kroje, děvčata dřív měla modrobílé šaty.

„Teď si zpěvačky vybraly černé kalhoty a k nim bílé košile. Ty jsou doplněné batikovanými šály. Můžeme se ale pochlubit také zimní alternativou, a ta se skládá z černých kabátů a červených šál,“ konstatovala Miluše Vinciková s tím, že kroje jsou jejich společným dílem.

Koncert je jistý

A co si Dívčí komorní sbor připravil na letošní rok? Nejbližší koncert se podle slov sbormistryně bude konat v červnu na Kratochvíli, kde členky přivítají i hosty z Kuřimi. „Přijedou si k nám zazpívat dva sbory, a to dětský sbor Cantando a sbor složený z dospělých zpěváků. Jedna z jejich členek je dokonce bývalou netolickou rodačkou. Moc se na ně těšíme a doufáme, že si to u nás užijí tak, jak jsme si návštěvu u nich užili v prosinci my. To ale neznamená, že koncert bude naší soukromou záležitostí, rády zpěvem potěšíme všechny návštěvníky ,“ řekla Miluše Vinciková.

Zpěv je radost

Jak sama sbormistryně říká, komorní sbor Bel canto pro většinu děvčat znamená především radost.
„Sbor je hlavně pro zpěváky, kteří zpěv berou jako velký koníček, který jim zároveň přináší i spoustu radosti. A my k tomu máme mezi sebou tak dobré vztahy, že můžeme mluvit o kamarádství. Odměnou nám za to bývá povedený koncert, který vykouzlí úsměvy nejen na našich tvářích, ale hlavně na tvářích našich posluchačů. Když obecenstvo odchází spokojené, spokojené jsme i my,“ řekla Miluše Vinciková s tím, že na všechny koncerty ještě dlouho poté ráda vzpomíná.

Následnice budou

Vedle pravidelných koncertů na Kratochvíli vystupoval komorní sbor také ve Lhenicích v kostele svatého Jakuba nebo právě v Kuřimi. Koncertuje ale také na mnoha jiných místech.

Když už Miluše Vinciková vede sbor od samého počátku založení, nabízí se závěrem otázka, zda si myslí, že by mezi děvčaty našla svou následnici.

„Mohu říct, že jsou ve sboru tak šikovná děvčata, že by to za mě každá klidně mohla vzít, a to od minuty. Já bych se o budoucnost sboru rozhodně nebála,“ dokončila sbormistryně Dívčího komorního sboru Bel canto.