Word Harmony Run je nesoutěžní běh, jehož cílem je posílit mezinárodní přátelství a vzájemné porozumění. Běžci nesou jako symbol harmonie hořící pochodeň, kterou si předávají s lidmi, se kterými se cestou setkávají.
Evropská část běhu začala 7. března v Lisanovu. V Evropě ponese tým běžců hořící pochodeň přes 48 zemí a Maroko. Štafeta urazí vzdálenost sedmadvaceti tisíc kilometrů a závěrečná ceremonie se usktueční 9. října letošního roku v Amsterdamu.
Očekává se, že letošního ročníku evropské části běhu se zúčastní více než tři sta tisíc běžců. Celkem se Světového běhu harmonie v letošním roce účastní přibližně sto zemí.
World Harmony Run založil v roce 1987 sportovec indického původu Sri Chinmoy, který se ideálům světové harmonie věnuje celý svůj život, za což obdržel mnohá mezinárodní ocenění.
K projektu se připojují také významné osobnosti ze všech oblastí lidské činnosti, jako například Paula Radcliffe, Nelson Mandela, Matka Tereza, Carl Lewis, Paul Tergat, Martina Navrátilová, Zuzana Hejnová, Pavla Rybová (Hamáčková) a další.
Součástí běhu je rozsáhlý program pro školy, dětské domovy a letní tábory.
Do České republiky přiběhnou běžci 11. července přes hraniční přechod Strážný.
Pokračují směr Praha, Hradec Králové, Litovel a Ostravou dále do Polska.
V České republice překonají běžci za šest celých dnů více než 650 kilometrů.
V každém etapovém městě a na mnoha dalších místech na trase se budou konat veřejnosti přístupné slavnostní ceromonie, mnohdy i s doprovodným programem.
Jednou z největších akcí pro veřejnost bude Den Harmonie v Zoologické zahradě Troja v Praze 14. července od 10 hodin.