Na Churáňově už navíc zaznamenali první vločky. „V noci jsme dokonce naměřili 0,9° Celsia,“ informoval pozorovatel počasí z churáňovské stanice Roman Szpuk.

„Na řekách můžeme sice očekávat mírný vzestup, ale povodňové stupně neočekáváme,“ upřesnila Zdeňka Smolíková z regionálního předpovědního pracoviště českobudějovického hydrometeorologického ústavu.

Nejhorší vítr už přešel naším okresem v noci na dnešek, kdy jeho sílu meteorologové očekávali 70 až 90 kilometrů v hodině. „Dnes už se situace uklidní, vítr bude čerstvý, 5 až 10 metrů za sekundu, v nárazech 15 až 20 metrů za sekundu,“ poznamenala Zdeňka Smolíková.

Do konce týdne v žádném případě meteorologové nečekají nástup babího léta. Teploty se budou pohybovat kolem patnácti stupňů, na horách do deseti stupňů.

„Věříme, že babí léto ještě přijde,“ řekl včera Roman Szpuk navzdory tomu, že jak v úterý, tak i ve středu ráno pozorovali Churáňovští za okny poletující sníh smíšený s deštěm. „Otepluje se,“ doplnil k počasí na Churáňově včera v poledne.

„Horší situaci než na Prachaticku očekáváme na Moravě, kde bude srážek více. Na Prachaticku se týkají opravdu převážně východní části,“ doplnila v závěru k situaci v České republice Zdeňka Smolíková.