Nejen, že radnice loni omezila vyhláškou počet heren ve městě, nově zpoplatnila přístroje, jejichž provoz povoluje ministerstvo financí.
O tom, kam až může člověka zavést hráčská vášeň, ví své sedmačtyřicetiletá paní Dagmar z jedné z obcí na Šumavě. „Manžel začal hrát bedny. Já jsem v té době pracovala na směny mimo bydliště, takže jsem si toho zpočátku nevšimla. Když jsem zjistila, co se děje, bylo už pozdě,“ vzpomíná nerada na tvrdou životní zkušenost paní Dagmar s tím, že ji manžel vždy ujišťoval, že má vše pod kontrolou. Opak byl ale pravdou. Dluhy z jeho hráčské vášně o dost přesáhly sto tisíc korun. Manželství skončilo rozvodem, ale paní Dagmar přišla nakonec i o byt, který si s manželem odkoupili od obce a který byli nuceni kvůli splacení dluhů prodat. Dnes žije paní Dagmar u rodičů a je šťastná, že má alespoň střechu nad hlavou. „A to šlo vlastně jen o drobné. Vůbec si nedokážu představit, kam by to dospělo, kdyby manžel měl v tu dobu možnost hrát na nových automatech, které za pár minut dokáží z člověka vytáhnout i mnohaleté úspory,“ varuje paní Dagmar před mnohem sofistikovanějšími hracími přístroji.
Provozovatelé tak za každý přístroj zaplatí pět tisíc korun za tři měsíce. „Myslím, že poplatek časem dokáže snížit počet přístrojů ve městě,“ vysvětlil starosta Martin Malý jeden z důvodů poplatku.

Povolené herny v Prachaticích:
Vyhláška města povoluje provoz výherních hracích přístrojů jen v několika provozovnách ve městě. Jsou to: Pasov, Tipgame, Družba, Magic, Rytíři štěstěny, Bastila, Lion, Hubertus, V Koutě, Pension, U Bručouna, Pod Branou, Blue Bar a Jahoda. Zdroj: MÚ Prachatice