Do prvního září mohlo město na základě vyhlášky vybírat poplatky pouze z výherních hracích přístrojů, tedy z klasických hracích automatů. Jenomže v hernách se stále více objevují také výherní hrací terminály. Na jejich umístění ale nemají obce a města absolutně žádný vliv. O přidělení licence totiž rozhoduje přímo ministerstvo financí. Navíc donedávna neměly obce a města právě z těchto terminálů ani žádný příjem a veškeré poplatky putovaly přímo do státního rozpočtu. To alespoň částečně změnila novela příslušného zákona. „Jako starostové jsme si od ní slibovali víc. Alespoň v návrzích bylo, že bychom mohli mít jejich povolování ve své kompetenci. To se ale, bohužel, nakonec nestalo,“ okomentovala současné možnosti starostka Volar Martina Pospíšilová s tím, že poukázala na stav, kdy ministerstvo financí vlastně určuje obcím, co na svém území budou mít a co ne.

Přesto alespoň něco z navrhovaných změn bude ku prospěchu obcí a měst. „Zákon nám nyní alespoň umožňuje vybírat poplatky i z výherních terminálů, což před tím nebylo možné. Takže jsme se rozhodli využít toho, co nám zákon umožňuje,“ dodala starostka.

Využít zákonnou možnost a vybírat nově poplatky nejen z výherních hracích automatů, ale také z výherních terminálů, stvrdili volarští zastupitelé změnou obecně závazné vyhlášky o místních poplatcích.

Na základě ní od prvního září budou všichni provozovatelé výherních terminálů hradit čtvrtletní částku ve výši pět tisíc korun z každého terminálu. Změnou ale obecně závazná vyhláška nenabyla definitivní podoby. „Protože se změnila i další pravidla správy daní a poplatků, budeme muset projednat a schválit úplně novou obecně závaznou vyhlášku o místních poplatcích. Rádi bychom to stihli ještě v současném zastupitelstvu,“ sdělila starostka Volar M. Pospíšilová.

I tak bude momentálně vymáhání vyhlášky komplikované. „V tuto chvíli vlastně nevíme, kolik takových přístrojů povolených ministerstvem financí na našem správním území máme. Budeme proto muset požádat ministerstvo, aby nám sdělilo, komu a kolik přístrojů povolilo provozovat,“ doplnila vedoucí ekonomického odboru MěÚ Volary Dana Kabilková.

Obdobně o změně uvažují také v Prachaticích. „Je to příliš rozsáhlá problematika a právě pro její složitost nechceme nic uspěchat. Je tu hodně názorů a nechceme několik týdnů před volbami udělat rozhodnutí, které by následně našim nástupcům nevyhovovalo. Proto se tím bude zabývat až zastupitelstvo v novém složení,“ uvedl místostarosta Prachatic Martin Malý.

Do komunálních voleb by chtěli mít situaci kolem poplatků z hracích přístrojů vyřešenu i ve Vimperku. Podle předběžných informací by se změnou příslušné obecně závazné vyhlášky měli zabývat vimperští zastupitelé na jednání 13. září. Návrh jejího znění nyní připravuje finanční odbor MěÚ Vimperk.

Podle vedoucího odboru hospodářského a bytového Martina Kalouse se právě přístroje povolované ministerstvem financí v poslední době ve městě hodně rozmohly. „Jen podle údajů, které nám na vyžádání poskytlo ministerstvo financí v loňském roce, bylo ve Vimperku zhruba padesát přístrojů, jejichž umístění ani výběr poplatků nemohlo město ovlivnit,“ uvedl vedoucí odboru Kalous. Podle hrubých odhadů, by Vimperk mohl na základě nové vyhlášky získat ročně další zhruba milion korun.