Již méně je samozřejmé, že se na panelech naučné stezky v Německu objevuje vedle němčiny i český text. Nicméně v bavorském Hinterschmidingu, vzdáleném asi deset kilometrů od hranic, tomu tak od neděle, kdy byla na společné českoněmecké slavnosti otevřena nová naučná stezka připomínající vznik obce, je.
„Schmied je německy kovář. Právě v místě, kde vznikla dnešní obec, stávala v dobách Zlaté stezky kovárna. Proto se místní rozhodli, že k miléniu připraví kovářské slavnosti. A protože se jednalo o větev i zde nazývanou Vimperskou, oslovili nás s přáním spolupráce,“ vysvětlil, jak se ve Vimperku sídlící spolek Zlatá stezka stal spolupořadatelem slavností, jeho místopředseda Dušan Žampach. Hlavní roli tedy hráli jak kováři, tak koně, a to hned v několika podobách. K vidění byla výroba podkov i uměleckých předmětů či kování koní jak dnešní moderní metodou, tak tradičním způsobem. Součástí slavností byl i průvod karavany soumarů.
Oslavy milénia Zlaté stezky se nyní opět přesunou na českou stranu, konkrétně do Vimperka, kde se na náměstí během víkendu rozprostřou historické trhy a chybět samozřejmě nebude ani nezbytná karavana soumarů.
Jaroslav Pulkrábek