Pod vedením režisérky Marie Procházkové, která je jednou z autorek souboru barevných koláží navazujících na televizní seriál, a která je v současné době pod názvem Evropské pexeso vystavována v Muzeu české loutky a cirkusu v Prachaticích, se děti včera mohly seznámit se základy animace. Námětem celého dne byl znak města Prachatice.
„V rámci této výstavy pro nás muzeum připravilo tento workshop, při němž se děti, které se učí u nás ve škole mediální výchově, mohou seznámit se základy animace prostřednictvím paní režisérky,“ vysvětlovala při včerejším workshopu ředitelka Základní školy Národní Hana Bolková s tím, že při vyučování mediální výchovy byl tento workshop dalším pokračováním spolupráce školy a muzea.
Při celodenní práci si děti vyzkoušely práci s digitálními zařízeními, musely ale zapojit i svou představivost a zručnost při ruční práci. Znak města, tedy lev na červeném poli, totiž ožíval při animaci v různých podobách. Někdo se neobešel bez pastelek a nůžek při vystřihování, jiný strávil přípravnou část práce s modelínou, to když modeloval základní tvary, které jednotlivý celek utvořily až v počítačovém programu. „Děvčata mají za sebou již velkou část celé animace. Při této činnosti se ale mění měřítko, při němž se dá tato práce porovnávat. Když tedy říkám, že mají podstatnou část za sebou, myslím tím, že mají sestříháno deset vteřin celé animace,“ vysvětlovala s úsměvem při práci Maria Procházková. Tou dobou už nůžky a pastelky vystřídal fotoaparát a animace dostávala svou finální podobu. Lvu ve znaku při ní pochodovaly nohy a ruce, až se spojily v jednolité tělo. Později do obrazu přibyly pohybující se klíče. „V Prachaticích jsem podruhé, poprvé to bylo na vernisáži, která byla večer. Teď jsme zase celý den tady v muzeu. Moc z města jsem tedy neviděla, ale důležité je, že jsou děti šikovné a mají o tuto práci zájem. Je dobře, že jim tohle muzeum umožnilo,“ doplnila režisérka.