Jedná se o část řeky od Lenory na Soumarský Most a z Pěkné do Nové Pece, přičemž první úsek bude splavný při limitu 45 centimetrů na Soumarském Mostě.
Pro úsek Soumarský Most – Pěkná, který je dlouhý zhruba 17 kilometrů, by měl být pro vodáky připraven zvláštní přepravný ekologický minibus zvaný Zelená perla. „Vodáci na nástupních místech řeky obdrží speciální sběratelské plakety s tematikou ochrany šumavské přírody. Správa zároveň zahájí osvětovou kampaň na ochranu šumavských řek,“ informoval ředitel Správy NP a CHKO Šumava František Krejčí.
Ne všichni vodáci však toto řešení vítají. „Chápu docela dobře, jak důležité je chránit vzácné organismy. Ale minibus mě rozhodně neuspokojí. Chci si řeku vychutnat celou a ne někde přesedat. Pokud je dost vody, nevidím problém ve splouvání celého úseku. Maximálně bych ho omezil určitým počtem lodí. Mnoho kompromisů opravdu nevidím,“ řekl jeden z vodáků Jan Čermák z Českých Budějovic. Ten za kompenzaci nepovažuje ani možnost jarního splouvání části Vydry v úseku Modrava – Antýgl.

Více v tištěném vydání ve středu 14. května 2008.