Jak prožíváte Štědrý den u vás doma?
Ruda
– Tak já většinou trávím den někde venku s bratrem, třeba zajdeme na zasněžený kopec a sáňkujeme. Hned ráno se u nás také zdobí stromeček. K večeři si zase připravíme rybu, v poslední době je to pangas, ke kterému jíme bramborový salát.
Aleš – To my máme klasiku, kapra, kterého mamka obalí, stejně jako například řízek. Jinak stromeček nevím, kdy se zdobí. Když se totiž ráno probudím, už je nazdobený. Na Štědrý den by se ale také nemělo do večeře jíst, abychom viděli zlaté prasátko.
Tomáš – Já chodím pravidelně s taťkou ven. Vezmeme nějaké zbytky a nebo žaludy, které poté dáme zvířátkům v lese. Nosíme to k dědovi, protože ten má posed.
Ruda – My ještě po večeři hrajeme různé hry. Ty pro celou rodinu připravuje sestra, a tak na Štědrý den mezi sebou i soutěžíme.

A proč Štědrý den slavíme 24. prosince?
Všichni
– Protože se ten den narodil Ježíšek.

Jak se slaví Štědrý den v jiných zemích?
Ruda
– Například v Americe nemají stromeček v každé domácnosti. Řekl bych, že mají někde venku jeden velký a u něho se na Štědrý den setkávají.
Tomáš – A třeba v Africe a jiných státech, kde mají moře, používají místo našich klasických ozdob mušle, které z něho vyloví.
Aleš – A namísto našeho kapra mohou večeřet žraloka nebo třeba také škeble. Jinak někde na ostrově mohou jíst i různá ovoce, kterého je tam doopravdy hodně, například banány. A setkají se u ohně, u kterého na Štědrý den tancují.

A co takhle Silvestr, jak ho slaví dospělí a jak děti?
Aleš
– Dospělí pouštějí do noci rachejtle a pijí alkohol, a to klidně i po půlnoci. Děti sedí s nimi.
Tomáš – Jo, to je pravda. Dospělí na Silvestra více pijí.
Aleš – A někteří dělají i docela velký rámus.
Ruda – Dospělí pijí víno, to my děti většinou jen nějaký džus. A chodíme dřív spát.

A máte nějakou tradici, kterou držíte v první den nového roku? A dáváte si nějaké předsevzetí?
Ruda
– Možná bych si dal to, abych nezlobil. I když to asi teď jen tak nepřestanu, možná se to změní až budu velký. Jinak jednou jsme také na Nový rok vyměňovali s taťkou tašky na střeše, některé totiž byly prasklé.
Aleš – Řekl bych, že někteří dospělí na Nový rok třeba jen leží v posteli, když na Silvestra hodně slavili a přehnali to. A u ní mají kýbl, kdyby jim nebylo dobře.