Na otázky nám odpovídali žáci čtvrté třídy Základní školy Vodňanská v Prachaticích, a to Kateřina Mounová, Anna Voráčková, Eliška Korytarová a Martin Bican.

Proč se střídají čtyři roční období?
Kateřina – Proto, aby nebylo pořád horko, musí se to prostě vystřídat. Na podzim se také mnoho zvířat ukládá ke spánku, například ježek.
Anna – Protože to příroda, která nás obklopuje, potřebuje. Asi by nebylo dobré, kdybychom třeba dva roky měli jen teplo. I když si myslím, že by se klidně jaro s podzimem mohlo spojit a my bychom měli jen tři roční období. Přijdou mi totiž stejné.
Eliška – Střídání čtyř ročních období zařídila sama zeměkoule. Počasí se totiž mění podle toho, jak se Země točí. Dnes se u nás ochladilo, například v Austrálii ale mají teplo.
Anna – Podobně je to třeba i na severním pólu. Tam zase mají půl roku světlo a druhou polovinu roku tmu.
Martin – Aby se také prostřídaly rostliny. Některé zimu totiž nepřežijí, a právě ty udělají místo pro další, které na jaře vykvetou.

Co charakterizuje podzim?
Kateřina – Celkově atmosféra, listy tmavnou, objevují se první mrazíky a rostliny už tolik nekvetou. Některým zvířatům také houstne kožich, aby jim nebyla zima a jiná dokonce odlétají, to se týká například vlaštovek a nebo čápů.
Eliška – Je to takové mdlé období, kdy fouká i silnější vítr.
Anna – To mě tedy nepřijde, já mám podzim moc ráda. Líbí se mi právě ten vzduch, který voní a je plný barev. A ty barvy jsou na podzimu asi ze všeho nekrásnější. Do toho všeho ladí i slunce, které tak hezky zlátne, ne jako v zimě, kdy je jiné a pro mě ne tak příjemné.
Martin – Všechno se připravuje na zimu, a tak je to takové unavené období, i mně se chce častěji spát. Jinak také vane studenější vítr a rostliny už kvést moc nevidíme.

A co všechno můžeme na podzim dělat?
Anna – Skákat do listí a nebo lézt na stromy, na které se mi v létě, kdy je velké horko, moc nechce.
Kateřina – Můžeme pouštět draka.
Martin – Strýc má takový padák, se kterým může vyletět až tři metry vysoko, když je dobrý vítr.

Mluvili jste o dracích. Co pořádnému drakovi rozhodně nesmí chybět a jak by měl podle vás vypadat?
Kateřina – Musí mít správnou konstrukci, a to do kříže. Také nesmí chybět plachta a provázek.
Anna – Podle mě je pro draka vůbec nejdůležitější vítr.
Eliška – A nejlepší zbarvení je takové, které se nejvíce podobá samotným stromům v tomto období. Takže bych ho ladila především do žluté nebo červené barvy.
Martin – A také musí mít pořádný ocas, ten je totiž kormidlo draka.
Eliška – No a potom už takto vybaveného draka pustíme proti větru.

Vzpomenete si na nějaký svátek nebo jinou událost, jež připadá k tomuto období?
Eliška – Nedávno jsme slavili svátek svatého Václava.
Kateřina – Zanedlouho oslavíme vznik Československého státu a také dušičky i halloween.
Martin – A podzimní rovnodennost, ta vlastně nastává proto, že se nám krátí den a sluníčko už tolik na obloze nesvítí. Na jaře se to zase obrátí.