Na to jsme se ptali Tomáše Kováře, Filipa Novotného, Elišky Korytarové a Anny Voráčkové.

Proč si myslíte, že se vůbec slaví Den dětí?

Tomáš – Každý máme svůj svátek jednou za rok a tenhle je proto, aby všechny děti mohly slavit společně.
Anna – Když mají svátek i naše maminky, tak proč ne my. Je to proto, aby se to vyrovnalo a slaví se v době, kdy je veselejší počasí.
Tomáš – To je pravda, v zimě by to bylo divné slavit.
Eliška – Je to taková příprava na velké prázdniny. Na akcích se můžeme skamarádit i s těmi, které jsme ještě dřív neznali. Jinak je asi tento den celkově proto, abychom měli radost.
Filip – S tím souhlasím, asi se tímto dnem připravujeme na letní prázdniny.

A jak den slavíte vy – připravují pro vás učitelé nebo rodiče nějaký program?

Tomáš – Tak na dnešek bychom měli mít školu naruby. Je to o tom, že učitelka zasedne do lavice mezi nás a učit bude nějaký osmák. Jinak máme i v družině nějaké soutěže a tak. S rodiči jsem byl jednou na výletě.
Filip – Myslím si, že se na tento den moc ve škole neučíme.
Eliška – Od rodičů většinou dostanu nějakou tu korunu, abych si mohla něco koupit.
Anna – Já jsem s rodiči jela do Českého Krumlova na výlet. Jinak si třeba zajdeme do cukrárny a nebo mamka něco dobrého upeče. I od babičky dostanu nějaké ty drobné na sladkosti.

Jak by podle vás měl vypadat den věnovaný jen vám?

Tomáš – Tak vstal bych okolo deváté a nasnídal se, nejraději mám vajíčka. Potom bych si vyčistil zuby a šel se koukat na televizi. Pustil bych si nějakou pohádku. Ještě bych se možná trochu prospal a odpoledne šel ven.
Filip – To já bych vstal o něco dřív, abych toho stihl víc. Ale také bych určitě den začal dobrou snídaní a potom se koukal na televizi nebo šel na počítač. Protože mám rád buchtičky se šodó, chtěl bych je k obědu. Odpoledne bych asi lítal venku.
Eliška – Já bych jezdila na kole. Po obědě bych ráda zajela za babičkou, kde bych si zahrála fotbal s kamarády.
Anna – To já bych se celý den nechtěla česat ani oblékat. Prostě bych všechno dělala v pyžamu. Pokud by bylo teplo, šla bych se ven někam vykoupat. K obědu bych chtěla moje nejoblíbenější jídlo, a to brambory v římském hrnci. To je doopravdy moc velká pochoutka. Ale s jídlem bych pokračovala, dala bych si potom čokoládu a nebo zmrzlinu.
Tomáš – To já bych si tedy dal raději krvavý steak.
Anna – A večer bych ještě shlédla Pána prstenů, sice jsou jednotlivé díly docela dlouhé, ale protože už mám něco rozkoukané, jen bych dokoukla zbytek.

Znáte nějaký den, který je zase věnovaný dospělým?

Anna – Našim maminkám máme poděkovat za to, že se o nás starají na Den matek.
Tomáš – Mohou ale oslavit i výročí svatby.
Filip – Nevím kdy přesně je, ale je i svátek tatínků.
Anna – A vlastně i Štědrý den je pro dospělé, protože my musíme být hodní, abychom dostali dárečky, a to je pro ně dobré. Pro taťku jsou i Velikonoce, kdy vyšlehá mamku.