Všem je určitě společná veliká láska k hudbě, stejný žánr už ovšem ne.
Když tak došlo k založení hudebního souboru Rošťáci, který funguje pod Základní uměleckou školou v Netolicích, hlavními hudebními nástroji byly akordeony. V současné době se podoba ale razantně změnila. „Z jednoduchých melodií jsme přešli na složitější. Protože jsme se vrhli na „popík“, soubor získal úplně novou tvář. Tahací harmoniky tak nahradily bubny, basové kytary, klávesy a nebo baskřídlovka. Samozřejmě, že soubor také doprovázejí zpěvačky,“ popisoval změnu, která se před několika lety udála, Václav Kazda, který Rošťáky dnes vede.
Zajímavý je u netolického souboru také název. Na otázku, jak vznikl, odpovídá Václav Kazda, že si ho děti vlastně vybraly samy. „Ještě akordeonový soubor vystupoval často s pomalovanými tvářemi a s klobouky. Na sobě měly dále děti buď sukýnky a nebo kraťasy. Když tak přišla bývala vedoucí s několika návrhy, mezi nimiž byl i tento název, neváhaly,“ prozradil.
Poněkud svižnější tempo trénují mladí muzikanti každé pondělí. Zkušebnou jsou jim prostory v základní umělecké škole, kde společně pilují na veřejná vystoupení. „Protože jde o žákovský soubor, je asi zřejmé, že řady muzikantů se téměř každý rok obměňují. Sehrání je pak mnohem těžší, než u těch stabilních skupin. I přes to ale mohu říct, že na koncertech a dalších vystoupeních se prezentujeme dobře. Je to asi z toho důvodu, že tento styl láká mladé mnohem víc a sami se moc snaží. Přiznám, že jsem už několikrát zkoušel s nimi zahrát třeba pohádkové melodie, z nich ale naši muzikanti moc nadšení nebyli. Na druhou stranu by k nim nešlo ani nic tvrdšího, třeba takový rock. Na ten jsou moc citliví, pop prostě odpovídá jejich mentalitě,“ s úsměvem prozradil vedoucí souboru s tím, že s nápady na písničku, kterou by se mohli naučit, může přijít kdokoli. „Já poté zhodnotím, zda bychom ji zvládli technicky,“ tvrdil.
Jedny z pravidelných vystoupení se tak konají přímo v ZUŠce. „Tady jde spíš o koncerty, na které nejčastěji chodí rodiče dětí, které nás navštěvují a na nějaký ten hudební nástroj se u nás učí. Jeden takový se bude konat i na podzim letošního roku. Jinak jsme už ale koncertovali na netolickém staročeském jarmarku a dalších slavnostech, jež pořádají města, například v Bavorově nebo Volarech. Hudbou jsme zpříjemnili i dětské maškarní plesy,“ mluvil o vystoupeních Václav Kazda.
Že tvář současného hudebního souboru má úspěch, nedokazují jen sami mladí členové, nadšení je podle slov vedoucího souboru cítit i z publika. „Je jasné, že děti potřebují cítit zpětnou vazbu, a i když jsou v některém městě ohlasy někdy chladnější, jiné publikum nám to zase mockrát vynahradí. Doufám, že i v dalších letech tak najdeme mladé muzikanty, kteří se s námi na chodu souboru budou podílet,“ dodal závěrem.