V provozu bude během dopoledne od pondělí do středy.

388 450 800 – číslo nové telefonní linky, kterou od pondělí 29. srpna zřídila Správa Národního parku Šumava. Na tu budou moci volat ti, kteří si myslí, že v lesích Národního parku Šumava zjistí faktické porušení zákona, předpisů nebo zásad spojených s realizací všech opatření vedoucí k redukci kůrovcové kalamity tisíciletí na Šumavě.

Zřízení linky nabídl při setkání 15. srpna u kulatého stolu na Modravě ředitel parku Jan Stráský.„Na lince bude od pondělí do středy k dispozici náš pracovník, a to vždy od devíti do dvanácti hodin dopoledne,“ uvádí Jan Stráský.

„Pracovník parku problém vyslechne, zkonzultuje ho s odbornými pracovníky parku a zavolá zpět,“ doplňuje ředitel Stráský.Pokud bude nutné posouzení situace přímo v terénu, domluví si s volajícím schůzku přímo tam.„Setkání na místě, které vyplyne z domluvy, proběhne nejdéle do čtyř dnů od telefonátu,“ říká ředitel.Linka bude zatím fungovat jeden měsíc, aby vedení správy parku prověřilo, zda o ní bude zájem.

Pro fungování šumavské linky si také vedení správy parku stanovuje jednu podmínku. Hnutí Duha či jiní blokádisté od začátku uvádí v souvislosti s asanačním zásahem Na Ztraceném celou řadu lží a účelové zkreslených polopravd. Média po takových zprávách rády sahají a vedení správy parku je potom musí pracně vysvětlovat a vyvracet. „Sice se nám to beze zbytku daří, nicméně nás to stojí hodiny času, které bychom raději věnovali odborné práci a ne podpoře mediálního cirkusu, který ekologičtí aktivisté neustále přiživují,“ říká náměstek ředitele parku Jiří Mánek.

Proto osoba, která informaci podá sdělovacím prostředkům, bez požadovaného vysvětlení a ještě dříve než došlo k ověření přímo v lese, nebude při dalším sdělení brána správou parku jako důvěryhodná. „Takovým lidem nejde o řešení problému, ale pouze o vlastní zviditelnění a mediální humbuk,“ říká mluvčí NP Šumava Pavel Pechoušek.

Pavel Pechoušek