„Potvrdilo se to, čeho jsme se obávali. K poslednímu březnu příštího roku skončí výrobní závod Madeta, který je jedním z největších odběratelů vody z městské sítě,“ zkonstatoval prachatický místostarosta Robert Zeman (Pro Prachatice), když uváděl na pondělním jednání zastupitelů kritéria koncesního řízení. Jedním z nich je i cena vodného a stočného. Řízení by mělo vybrat provozovatele vody na příští roky. V tu chvíli Zeman požádal zastupitele, aby odsouhlasili nižší částku za nájemné, které každý rok provozovatel platí městu. Z nájmu pak město hradí opravy vodohospodářských sítí.

V současné době je částka stanovena na sedmnáct milionů korun. „Navrhujeme nájemné ve výši třináct milionů,“ řekl místostarosta a zdůvodnil to tím, že lze očekávat výrazný pokles odběru pitné vody právě vinou zavření mlékárenského závodu. „Tím, že snížíme nájemné, bude možné udržet cenu vody nižší,“ upřesnil s tím, že také při rekonstrukcích vodovodních sítí město ušetřilo a není nutné mít nájemné tak vysoké. „Ze zákona musíme tvořit fond na obnovu vodohospodářského majetku, není vhodné tuto částku za nájemné snižovat. Měli bychom si říci, zda a na jakou dobu můžeme peníze z nájemného použít třeba jako dotaci na cenu vody pro jednotlivé odběratele,“ oponoval zastupitel Jan Bauer (ODS).

Cena vody v Prachaticích:
V roce 2011 platí obyvatelé Prachatic dvousložkovou cenu za vodné a stočné ve výši 63,58 Kč za m³. Každý zároveň platí za pronájem vodoměru. Vodu ve městě provozuje ČEVAK a městu platí nájem cca 17 milionů Kč.