Sobota bude pro prachatickou Městskou knihovnu dnem, který si vybrala pro Knihovnickou pouť. Vyjížďku letos knihovna pořádá jako čtvrtý ročník. Na otázky Deníku proto odpovídá ředitelka Městské knihovny v Prachaticích Hana Mrázová.

Vyjížďka po knihovnách nejen na Prachaticku se koná letos poněkolikáté. Připomeňte předchozí ročníky a řekněte, jak bude výlet vypadat letos?

Akce Na kolech po knihovnách regionu se poprvé konala v roce 2008. Tehdy jsme opravdu jeli na kolech spolu se známými cyklistkami Kateřinou Nash – Hanušovou, Šárkou Grabmüllerovou a Terezou Huříkovou. A jen po Prachaticku. O rok později jsme jeli v historických autech a motocyklech. Už tehdy jsme ale vyráželi z několika míst jižních Čech. Další putování po knihovnách, které jsme chtěli uspořádat na lodích, zkazil déšť a akci jsme zrušili. Letos pojedeme vlakem Ecce Libris a počasí nás nebude příliš omezovat. Vyjmenovanými prostředky se lze do knihoven v regionu dostat a již jsme to v minulosti vyzkoušeli. Tak proto na kolech. Letos vyrážíme z Tábora a dojedeme do Nového Údolí. Na zastávkách nás čeká kulturní vystoupení. Ve vlaku budou číst ze svých knih jihočeští spisovatelé a nejen ti. Ani letos nebude chybět například Michal Viewegh.

Vlak ale vyráží už v osm hodin ráno z Tábora a do Nového Údolí přijede po poledni. Co čeká na ty, kteří nastoupí a pojedou také?

Vlak bude sestaven z vyhlídkových a bufetových vozů. Program mezi jednotlivými zastávkami mají na starost knihovny obcí, kterými vlak pojede. Setkají se tam muzikanti, například skupina Poutníci, čeští a němečtí spisovatelé a knihovníci. Ti budou cestující bavit jak hudebním doprovodem, tak autorským čtením.

Jednou z velkých zastávek jsou Prachatice. Jaký program jste připravili vy, z prachatické knihovny?

Na naše nádraží vlak přijede před jedenáctou dopoledne. Přistoupí také zástupci německých knihovníků, nakladatelů a další spisovatelé, třeba David Jan Žák. Nasednou ŠOSáci a pojedou s námi. Na nádraží zatančí 4ever.

Slibovala jste nejen autorská čtení, ale i další program na konečné stanici v Novém Údolí. Jaký bude?

Ecce Libris přijede do Nového Údolí ve 12.14 hodin. Až do jeho odjezdu, který je naplánován na 15.52 hodin bude na hranici s Německem zábava v muzeu Pošumavských železnic, které tam provozuje spolek Pošumavská jižní dráha. Chybět nebudou šumavští řemeslníci a kulináři ani hudba v podání skupiny Paravan. V Novém Údolí pokřtíme unikátní publikaci Jihočeští spisovatelé aneb někteří z mnoha. O zážitky rozhodně nebude nouze.

Kdo kromě knihovníků, spisovatelů a muzikantů může do vlaku přistoupit?

Úplně každý a není možné mít předem zakoupenou jízdenku. To vše až na místě. Vstupné bude jednotné 30 korun. Ale pozor, kapacita vlaku je samozřejmě omezená. Vagonů bude mít Ecce Libris pouze pět. Kdo se do vagonů vejde, může jet s námi až na hranice Prachaticka.