A protože některé organizace odevzdaly své vzorky v předstihu, znají dnes již své výsledky.

Ty nejsou nikterak povzbuzující, což však včelaři tušili již v lednu. Velice mírná zima, která do poloviny ledna panovala, způsobila, že mnohá včelstva ani v zimě neukončila plodování. Právě to bylo pro včelaře dostatečným varováním. Roztoč se totiž nejlépe množí v době, kdy včelstva plodují.
A jeho populace navíc podléhá určitým cyklům, které mohou včelaři do jisté míry předpovídat. „Naposledy byl větší výskyt varroázy zaznamenán na přelomu let 2007 a 2008. Potom byl na čas celkem klid, i když se léčilo stále. Ale včelstva, která přežila, byla silnější. Teď ale musíme zpozornět,“ řekl jednatel prachatických včelařů Karel Pecháček a upozornil, že oproti loňskému roku počet pozitivních nálezů nebývale vzrostl.

Například v Lažištích se v letošním roce zkoumalo pětadvacet vzorků, tedy stejný počet, jako v loňském roce. Zatímco však loni bylo pozitivních sedmnáct nálezů, letos to bylo nálezů dvacet tři. Přepočteno na včelstva, bylo testováno 205 včelstev, z nich bylo pouze 10 bez nálezu.
U zbytku byl shledán pozitivní nález na výskyt roztoče. A u šestačtyřiceti včelstev bude muset být zahájena léčba, protože jsou označeny jako ohniska nákazy. Ohnisko se vyhlašuje v případě, že ve vzorku byli nalezeni více než tři roztoči. Podobný nárůst jako v Lažištích zaznamenali přitom včelaři i v dalších organizacích.

Léčbu nakažených včelstvech chtějí zahájit co nejdříve, její konec je stanoven na patnáctého dubna. To je však podle Karla Pecháčka už hodně pozdě. „Léčba je nejefektivnější v době, kdy je v úlech co nejméně plodu,“ vysvětloval jednatel prachatických včelařů s tím, že se v nejbližší době uskuteční schůze, na níž včelaři nahlásí potřebu léčiv, která budou záhy společně objednána. A začne léčba, bez níž by nakažená včelstva zahynula.

„Provádí se nátěrem plodu speciálním přípravkem. Na akci jsme připraveni, snad bude úspěšná,“ doplnil Karel Pecháček s tím, že současně s vyšetřením na varroázu v celém regionu byla vyšetřována i další včelstva, tentokrát na přítomnost moru včelího plodu, a to v ochranném pásmu kolem míst, na nichž se tato nebezpečná choroba vyskytla v loňském roce.