Osmnáctiletá Jenifer Tomková ze Žitné na Netolicku leží ve špitále po těžké autonehodě už od začátku září a z postele musí letos zvládnout i všechny přípravy na Vánoce.

„Na svátky mě pustí domů, ale pak se budu muset asi ještě vrátit,” krčí rameny usměvavá slečna. I přes komplikace, které jí zranění přinesla, z ní přímo sálá optimismus. „Už se mi většina zahojila, takže jsem spokojená,” pokyvuje hlavou, na níž jí dorůstají vlasy. Kvůli nutným zásahům lékařů přišla na čas o slušivý účes, ale ani při pohledu na svou fotku v občance a ostatních dokladech moc nesmutní.

„Poprvé mě pustili z nemocnice akorát na mé osmnácté narozeniny a naši mi splnili spoustu přání. Měla jsem oslavu ve velkém,” říká Jenifer Tomková.

A ani na nudu si nestěžuje. „Chodí sem pan učitel, když se neučím, máme tu možnost dělat různé výtvarné výrobky, dívám se taky na televizi, návštěvy sem mohou kdykoli a fajn je, když přijdou zdravotní klauni.” Právě doktorka Gusta Hustá v podání Sylvy Malinkové a sestra Laděna Sladěná, kterou hraje Stáňa Kočvarová, se v úterý stavily se svou speciální vánoční klauniádou i na pokoji, kde se zotavuje Jenifer. Za tu dobu, co v nemocnici leží, se z nich stali staří známí a mladá pacientka si s klauny s chutí zadováděla a zavtipkovala.

K dobré náladě Jenifer přispívá i fakt, že už ji lékaři na víkendy pouštějí domů a mezi blízkými stráví i Vánoce. Zvláštní zacházení či velkolepý dárek vzhledem k tomu, co si v uplynulých měsících se svými zraněními užila, ale už nečeká. „To už se mi splnilo dřív. Poprvé mě totiž pustili z nemocnice akorát na mé osmnácté narozeniny a naši mi splnili spoustu přání. Měla jsem oslavu ve velkém, tři dorty jsem dostala,” vzpomíná.

Na Vánoce se naopak chystá překvapit rodinu sama Jenifer a i přes velmi ztížené podmínky nakupuje dárky. „Když mě pustí na víkend, rychle musíme do obchodů, třeba pro dárek pro mamku ale musím vyrazit s taťkou, aby to bylo překvapení. Schované je mám doma, skvělá skrýš je u dědy. Už je jenom zabalím a mám po starosti,” plánuje.