Zatímco dříve byla taková podpora vyplácena na několika úřadech, od letošního roku si zájemci mohou žádat o tuto podporu na jediném úřadu práce, což má podle vedoucího oddělení státní sociální podpory Úřadu práce v Prachaticích Josefa Láchy svou logiku.

„Jde o to, aby bylo vydávání dávek sjednoceno pod jedinou střechou. Díky tomu odpadne klientům mnoho starostí s různým přebíháním po městě,“ vysvětloval Lácha.

Některé dávky byly na úřadu práce vypláceny již dříve, od začátku letošního roku se sem nově přesunuly také příspěvky na péči, mobilitu a nebo dávky hmotné nouze. Zatímco klientům by nový systém měl v mnohém ulehčit život, na úřad práce jako takový klade zvýšené nároky. Na ně se ale zaměstnanci prachatického úřadu práce dobře připravili. Podle Láchy bude tento zvýšený tlak ze strany klientů trvat minimálně do poloviny ledna.
„Máme otevřeno oficiálně od osmi hodin ráno, ale dnes tady již lidé stáli od tři čtvrtě na sedm. Samozřejmě se jim snažíme všemožně vyhovět, aby nemuseli dlouho čekat. Otevřeli jsme kuchyňku a zasedací místnost, kde se jim hned od základního odbavení věnuje jeden z našich pracovníků,“ vysvětloval Lácha s tím, že pětadevadesát procent z desítek včerejších žádostí byly žádosti o příspěvek na mobilitu.

V zasedací místnosti pracovník spolu s klienty vyplnil potřebné údaje do žádostí. Podle počátečního písmena svého příjmení potom klienti pokračovali dále s vyplněnými žádostmi k pověřeným pracovnicím úřadu. A ačkoli byl včera tlak ze strany klientů enormní, situaci se podařilo zvládat ke všeobecné spokojenosti.

„Musím říci, že jsem se toho obávala více. Ale odbavení jde mnohem rychleji, než jsem očekávala, já jsem třeba čekala maximálně pět minut. Poté mi pomohli s vyplněním žádosti, kterou jdu právě teď odnést. Musím říci, že i když nás je tady hodně, nikdo nespokojený není, protože se nikde nemusí tlačit a dlouho čekat,“ tvrdila Jiřina Oroszková, která si svou žádost přijela vyplnit ze Zbytin a dodávala, že novému způsobu vydávání dávek se bude muset nějaký čas učit, že se ale o nic složitého nejedná.

„Myslím, že až se vytratí ta počáteční nervozita, půjde vše tak, jak má,“ doplnil závěrem také Josef Lácha.