Dlouhá léta se scházejí sportovci nejen z celého kraje na druhý svátek Vánoční, aby v kategoriích od nejmenších dětí až po veterány zdolávali vypsané metry či kilometry. Sedmým rokem se navíc Štěpánský běh koná jako Memoriál Jindry Fiedlera, velké atletické postavy a zakladatele této tradice, běžců nad 60 let.

Počasí tentokrát běžcům abnormálně přálo, sešla se vynikající konkurence, a tak bylo před startem hlavní kategorie na 10 kilometrů na trase Prachatice – Leptač a zpět otázkou, zda padne vousatý traťový rekord Stanislava Fuxe z Pacova, který tuto trať zvládl za 31 minut a 31 vteřin.

Závod však není určen pouze pro dospělé kategorie, ale má sloužit i jako nábor pro mladší generace. Již po léta bývá nejsilněji obsazena soutěž pro nejmenší děti a nejinak tomu bylo i tentokrát. S přibývajícím věkem pak závodníků ubývá a bohužel některé kategorie mládeže bývají neobsazeny. Ale lákadel sportovních i mimosportovních je v tomto období přehršel.

Hlavní závod na 10 kilometrů byl letos poprvé zařazen do Jihočeské běžecké ligy a byl jejím závěrečným vrcholem. Významu závodu odpovídaly souboje o každé místečko, které znamenalo důležité body do celkového umístění v seriálu. Mezi muži měl celkové vítězství zajištěno Mulugeta Serbessa, lékař z Týna nad Vltavou pocházející z Etiopie, přesto se na start postavil. V Prachaticích však našel přemožitele, porazil jej triatlonista ŠuTri Prachatice a juniorský reprezentant ČR Martin Debnar, který obhájil loňský primát. Traťový rekord ale nepadl, vítěz za ním zaostal necelé dvě minuty. Historicky nejkvalitněji obsazená byla soutěž žen, kde se ještě rozhodovalo o celkové vítězce Jihočeské běžecké ligy. Prvenství na prachatické trati si vybojovala letošní nejlepší jihočeská běžkyně Lucie Sekanová, která byla i mezi muži v absolutním pořadí šestá.