Nejen na kulturní život má dnes také vliv sbor dobrovolných hasičů, který do svých řad v loňském roce přijal i družstvo žen.

A právě ženy mají v obci nepopiratelné místo. V dubnu roku 2008 si dokonce založily svaz. Jak řekla jeho předsedkyně Dagmara Klabouchová, šlo ale spíše jen o legalizaci. „Již řadu let předtím jsme se totiž scházely a podílely se na pořádání nejrůznějších akcí v obci,“ uvedla předsedkyně s tím, že už při založení se svaz mohl pochlubit šestadvaceti členkami. Dnes má jen o dvě méně.

Ženy, a to všech věkových generací, si navíc velmi rozumí. Podle slov Dagmary Klabouchové to ale možná bude i tím, že téměř všechny jsou mezi sebou svázané rodinnými pouty. Nejmladší člence Místní organizace Svazu žen je dvacet devět let, nejstarší pak sedmdesát sedm. „Když nemáme žádnou akci, všechny se společně scházíme třeba v místní hospůdce, kde si poklábosíme,“ s úsměvem popsala společný čas předsedkyně.
Jinak ale mají místní ženy na bedrech pořádání mnoha kulturních akcí v obci. Dětem ho obohacují karnevalem či oslavou Dne dětí. Jak vyprávěla předsedkyně svazu, vždy je pro nejmenší obyvatele připraven program, ve kterém nechybí nejrůznější soutěže a hry. „Pro dětský karneval připravujeme kromě kulis i pohádkové pásmo, od něhož se poté odvíjí aktivity. A abychom se i my naladily do pravé pohádkové atmosféry, kostýmy nechybí ani nám,“ popsala Dagmara Klabouchová.

Upřesnila, že v Záblatí mají i Den čarodějnic. Oblíbenou akcí, a to nejen u místních, se stala také Konopická. Milovníky této staročeské veselice láká do obce jednou za dva roky. Návštěvníci při ní místní ženy mohou spatřit v tradičních krojích.

Ženy je ale také možné vidět v létě při práci v obci. Jak doplnila předsedkyně svazu, protože obec Svaz žen podporuje finančně, ony ji zase na oplátku pomáhají při úpravě veřejné zeleně.