Podle státní zástupkyně měl v polovině června sepsat výzvu k akci s názvem Čištění kanálů, na kterou vyzýval k účasti další osoby. Ty měly za pomoci beranidel vnikat do obydlí romských obyvatel, kteří měli být podle výzvy fyzicky napadáni různými způsoby. Celou akci, která se měla konat v noci z 25. na 26. června, mělo podpořit vyřazení akceschopnosti policistů z obvodního oddělení ve Volarech i případných posil z Prachatic. Tuto výzvu zaslal prostřednictvím sociální sítě jedné z policistek sloužících na obvodním oddělení ve Volarech.

Obžalovaný se před soudem hájil tím, že v minulosti podával několik stížností na práci policistů z obvodního oddělení a na jejich nečinnost v případech chování romského etnika, drogově závislých i dealerů drog. „Všechny stížnosti byly zameteny pod koberec a bylo mi řečeno, že je vše v pořádku. Tohle jsem viděl jako jedinou možnost, aby se policisté probudili a začali něco dělat,“ hájil se obžalovaný s tím, že výzvu zaslal na Facebook policistce z obvodního oddělení. Podle jeho slov ale výzva jako taková byla od počátku smyšlená a dál ji nešířil. „Nebylo to vůbec myšleno na cikány. Při výslechu mne policajti tlačili k tomu, abych mluvil jenom o cikánech. Já jsem tam mluvil hlavně o feťákách, protože to, co se děje ve Volarech, je už moc. A když zavolám policajty, tak mi v ničem nepomůžou. Podal jsem několik stížností na policajty a vždycky mi bylo odpovězeno de facto jedním a tím samým dopisem, že je všechno v pořádku,“ uvedl ve své výpovědi před soudem obžalovaný muž.

Sám celou záležitost s odstupem času vnímá jako nešťastnou a současně popírá, že by ji primárně zaměřoval výhradně na romské obyvatele. Ve výzvě označil cílovou skupinu výrazem bubáci a strašáci. „Netušil jsem, jaký to vyvolá poprask. Myslel jsem si, že to zůstane jenom na služebně policie a že se nad sebou zamyslí a hotovo. Že z toho bude takový humbuk, jsem nepředpokládal, jinak bych to neudělal. Proto jsem to ani nešířil a poslal jsem to jen jedinému člověku. Nikoho jiného z volarských policistů jsem na Facebooku nenašel,“ vypověděl.

Vedle výše uvedeného skutku se měl muž dopustit rovněž v červnu letošního roku ještě dalších přečinů. Státní zástupkyně jej totiž viní i z fyzického napadení ředitele Správy domů a bytů Volary, kterému měl navíc slovně vyhrožovat. Že k hádce došlo, obžalovaný nepopřel, odmítl ale, že by řediteli nebo někomu jinému vyhrožoval fyzickou likvidací, jak před soudem vypověděl i poškozený. V hlavním líčení byli vyslechnuti další svědci incidentu i policisté z Obvodního oddělení Policie ČR ve Volarech, kteří byli přítomni podání stížnosti obžalovaného i poškozeného krátce po něm.

Hlavní líčení bude pokračovat na konci října, kdy si soudce vyžádal předvolání dalších svědků. Státní zástupkyně má zajistit přítomnost policisty, který zpracoval spis obžalovaného v případu výzvy k údajně fiktivní akci, ve kterém má figurovat fotografie obžalovaného se zbraní. K té, podle jeho slov, neměl nikdo přístup, sám jej nikomu nedával, takže fotografii podle obžalovaného někdo stáhnul z jeho facebookového profilu nelegálně.
Před soud by se měla dostavit i policistka, která měla jako jediná obdržet od obžalovaného jím sepsanou výzvu k akci.