Prokázal to uplynulý víkend ve Vimperku, kdy se po městě pohybovali zástupci Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) s letákovou kampaní.

Deníku to potvrdil i dočasně pověřený vrchní strážník Městské policie Vimperk Daniel Ziemba. „V sobotu denní hlídka zaznamenala zvýšenou činnost u objektů, kde bydlí romští obyvatelé. Část z nich nasedla do vozidel a odjela směrem na Volary, ale už jsou zpět. Šlo skutečně jen o víkend a dnes je situace stejná,“ uvedl Ziemba a připouští tak jasnou souvislost s přítomností zástupců DSSS. „Určitě. Zaznamenali jsme zvýšený počet hlášení romských občanů, kteří zjišťovali, co se děje a měli trochu strach,“ doplnil vrchní strážník.

Oproti tomu městská policie nepřijala za celou sobotu jediné hlášení na přítomnost a chování zástupců DSSS. „Zaznamenali jsme jejich přítomnost, ale jejich chování nebylo protiprávní a nebylo proto třeba zasahovat. K protiprávnímu jednání došlo až ve chvíli, kdy začali vylepovat letáky bez povolení,“ doplnil.

Zvýšené opatření je v platnosti i nadále. „V terénu máme operativně jednu hlídku, která má na starost přímo řešení situací s nepřizpůsobivými občany. Zatím nebyl hlášen jediný případ, kdy by byl nutný její zásah, takže provádí klasickou kontrolní činnost,“ dodal Ziemba.