Je zřejmé, že vše souvisí nejen s chováním úzké skupiny obyvatel města, ale i s celkovou naštvaností lidí v celé České republice, zejména v souvislosti s útoky v severočeském regionu. Také nedávný případ třiatřicetiletého muže z Volar, který byl souzen za svérázný způsob probuzení k činnosti policie vůči chování Romů ve Volarech, naznačuje, že kořeny problému jsou mnohem hlouběji, než si současní představitelé státu, radnic a represivních složek chtějí přiznat. O tom, že vše pak nahrává extrémistickým náladám, nemusí být ani řeč.

Preventivní opatření, byť jsou na ně vynakládány miliardy korun ze státního rozpočtu, se ve větší míře míjejí účinkem. A ačkoliv se jednotlivé samosprávy tu lépe, tu hůře snaží, a policejní statistiky vydávají svědectví o klesajícím počtu trestných činů, obyčejní lidé to vnímají zkrátka jinak.
Dokládají to i závěry schůzky místostarostky Vimperku Jaroslavy Martanové se zástupcem plzeňské oblasti organizace Člověk v tísni. Ta se uskutečnila ve středu.

Zástupce Člověka v tísni sice pochválil, jaké kroky a co do této chvíle vimperská radnice při řešení situace s romskou komunitou udělala, na druhou stranu přišel se zajímavým zjištěním. „Pro nás byl zajímavý poznatek, že organizace má srovnávací mapy toho, kde se lidé necítí bezpečně a zhodnocení situace téhož místa z hlediska nápadu trestné činnosti. Z tohoto srovnání vychází, že oba podklady se do značné míry rozcházejí,“ uvedla Martanová. Jednoduše řečeno, lidé mají jiný názor na pocit bezpečí, než jsou závěry policejní statistiky. „Zatímco ze strany policie může být nějaká oblast bezproblémová, protože tam neřeší kriminální činnost, lidé vnímají stejnou oblast jako méně bezpečnou, a to z různých důvodů,“ uvedla k poznatkům z Plzeňského kraje místostarostka Jaroslava Martanová.

Co si o situaci ve Vimperku myslí sami Vimperáci?
- Kriminalita statisticky nenarůstá, protože s tím nikdo nic nedělá a policie je taky stranou. Všichni to jsou vlezdoprdelkové, podle mě, jen aby se jim něco nestalo, nedej bože, aby někdo zakročil. To by se pak přece i policie a lidi z města báli chodit i za dne venku, tak jako my. Ale takhle, tímhle stylem, jsou zatím v pohodě.
-  Hlavně že stav není vůbec vážný, jak říká starosta a další. Hlavně že lidi se po tmě bojí vyjít z baráku. Parku se raději všichni vyhýbají. Jinak je všechno úplně v pořádku.
- Já žiju ve Vimperku od narození. Jsem Rom, ale to, co se teď děje ve Vimperku, to nikdy nebylo, za mého mládí. Jasně, byli jsme mladí, byly problémy, ale vycházeli Romové s lidmi. Mám hodně kamarádů Čechů, ale tohle je moc. Někteří Romové z Vimperku už to přehání. Fetujou, kradou, a to chce zakročit rázněji. Ale zase ne všichni jsou stejní.
- Moji kamarádi ze sídliště nechodí radši ani do města, a když už, tak s nožem. Několik jich už bylo okradeno. Od té doby se ohlíží, i když je ulice čistá.
- Vážení zastupitelé, podívejte se do ulic svého města, tato špína se sama neuklidí a vaše koště rozhodně dobře nemete!