Vůbec poprvé zajíždí autobus v září a říjnu letošního roku jedenkrát týdně až na vrchol Poledníku u Prášil (1315 m) a po několikaleté přestávce je obnovena trasa na Březník u Modravy, tento autobus jede tímto směrem třikrát týdně.

„Březník svým kouzlem stále přitahuje i ty návštěvníky, kteří zde nejsou zdaleka poprvé. Na tento program se hlásí skupiny zájemců z celé České republiky, ale většina z nich je ze Sušice nebo z Vimperku, odkud autobusy vyjíždí. Že se dá cestovat i ve vysokém věku, dokazuje účast dvou žen – paní Lávičkové (90) a paní Vrbové (87),“ řekl Josef Jiřička, referent propagace NP Šumava.

„Znalosti o nové trase na Poledník si hravě doplnila paní Milada Váňová, která účastníky zájezdů doprovází již řadu let. O bezpečnou cestu po úzkých silničkách se pak starají řidiči František Sýkora a František Pintíř,“ doplnil Josef Jiřička.

Autobusy vyjíždí z nástupního místa ve Vimperku (nádraží ČSAD) každou středu v 7.30 hodin, předpokládaný čas návratu je v 17.00 hodin. Dalším nástupním místem je nádraží ČD v Sušici, odkud autobus vyjíždí každé úterý a čtvrtek v 8.00 hodin, návrat je plánován v 16.30 hodin.

„Jako každý rok, tak i letos, je o zájezdy v rámci programu Dostupná Šumava značný zájem. Autobusy byly a jsou v podzimních termínech kapacitně zcela plné a žádný z termínů nebyl zrušen. Bohužel nejsme schopni všem zájemcům vyhovět. Doufám, že stejný program bude realizován i příští rok, aby tyto výlety mohli absolvovat i další návštěvníci NP Šumava,“ řekl Vojtěch Kratochvíl, vedoucí provozu Sušice, ČSAD Plzeň, a.s.

Informace o letošních termínech zájezdů naleznou zájemci na webových stránkách Správy - www.npsumava.cz, v části pro veřejnost - doprava po NP, kde jsou zveřejněny také trasy i kontakty na dopravce. Dále pak v brožurkách s názvem Dostupná Šumava, které jsou volně k dispozici v našich IS.

Jana Zvetlerová