Devátý ročník hostila obec Mičovice, která slavnosti umístila do osady Jáma a stánky s produkty ovocnářů a zpracovatelů ovoce a dalším zbožím zaplnily téměř celou náves, které dominoval velký stan a pódium. Pořadatelé využili i sál místní hospůdky, kam si mohli návštěvníci zajít nejen za občerstvením, ale především za vystavenými vzorky jablek a také pekařských a cukrářských výrobků.

A zatímco na jablka všichni shlíželi s úctou, u sladkostí už ruce udržel v kapsách jen málokdo. Své o tom ví i starosta pořádající obce František Zámečník. „Už jsem jim ty nože sebral dvakrát, ale vždycky je tam někdo dal,“ smál se starosta, jehož snažení zachovat vystavené výrobky co nejdéle měla asi stejný účinek, jako cedulka s nápisem: Výstavní vzorky. Nebrat! Takže některé sladkosti ve chvíli připomínal jen přiložený recept.

I tak ale měl každý návštěvník letošních Slavností plodů v Jámě hodně z čeho vybírat, ať už chtěl koupit laciněji některou ovocnou šťávu, mošt případně se zásobit na zimu chutnými jablky. Stejně si na své přišel i ten, kdo před podzimním i plody plnými vitaminů dává přednost spíše bramborám propasírovaným přes prase. Ochutnat něco z domácí zabijačky mohli všichni hned u dvou stánků a fakt, že padesát litrů guláše zmizelo zhruba stejně rychle, jako pára nad kotlem, svědčilo o všem.

O dobrou náladu při procházení stánků se staraly dechové kapely Doubravanka a Pěčnovanka, zazpívat si mohl kdo chtěl i s kapelou Turbo a ruce při potlesku publika nezahálely ani ve chvíli, kdy se před pódiem objevil Pošumavský spolek hezkých holek z Jámy a okolí hned se dvěma originálními vystoupeními.

Zatímco po letošních Slavnostech plodů v Jámě už zbývají jen vzpomínky, na organizátory jubilejního desátého ročníku teď čeká rok vymýšlení a příprav. Pomyslná pořadatelská štafeta se pro příští rok přestěhovala do Truskovic.