Vimperk je dokonce v některých médiích srovnáván se Šluknovem a některé příspěvky na Facebooku hovoří o nutnosti radikálních řešení situace. Radnice už připravuje konkrétní opatření. To tvrdí starosta Bohumil Petrášek.

Jak vnímáte názory na dění ve Vimperku v diskuzi na sociální síti?
Sice je nečtu každý den, ale ne všechny jsou zase až tak radikální a nepožadují hned vyhnání Romů z Vimperka. Přesto to rozhodně nepodceňuji. Jsem dalek toho, abych říkal, že situace ve Vimperku je v pořádku. Spíše mne mrzí, že nejradikálnější názory a prohlášení zveřejňuje někdo, kdo vystupuje buď anonymně, nebo pod nějakou přezdívkou. Přestože jsem v minulosti vyzýval, aby ti, kteří mají nějaký problém, přišli na radnici, neukázal se tu nikdo.

Není to spíš v tom, že lidé mají pocit, že všechno stejně vyšumí tak nějak do ztracena a naopak, když upozorní na nevhodné chování, sami se stanou terčem odplaty? Zatímco napadený ve svém tvrzení zůstává často sám, protistrana si sežene další svědky, takže z napadeného je nakonec pachatel?
Nejedná se jen o přímé napadení a další závažnou činnost. Týká se to i nepořádku ve městě nebo poškozování městského majetku.

Tvrdíte, že situace ve Vimperku není natolik závažná, jako v jiných regionech České republiky. Přesto se radní zabývali otázkou chování některých skupin obyvatel již koncem října. Proč, když podle vás není tedy situace tak závažná?
Prvotní impulz byla anketa místního zpravodajského serveru, kterou obdrželi všichni zastupitelé. Abychom nezasílali pět velmi podobných odpovědí, rozhodli jsme se, že vydáme společné prohlášení členů rady. Proto jsme prezentovali na veřejnosti opatření, která chceme realizovat. Byla ale připravena již delší dobu a připravovali jsme je jak s bývalým, tak i současným pověřeným vrchním strážníkem. Chceme, aby městská policie v nejproblémovějších časech posílila hlídkovou činnost výhradně na dohled nad veřejným pořádkem. Tak, aby nebyla nucena opustit stanoviště a jet řešit například drobnou krádež v supermarketu.

Řada diskuzních příspěvků na sociální síti Facebook jasně naznačuje, že kroky radnice k řešení nejsou dostačující a že si vlastně ani vedení města neuvědomuje, jak vážná situace ve městě je. Vnímáte osobně, že situace začíná připomínat stav, ke kterému dospělo dlouhodobé neřešení stavu jinde v Čechách?
Myslím si, že máme do Šluknova daleko. Když jsme rozebírali situaci se starostou Chrastavy, bylo znát, že je odlišná od té u nás. Ale rozhodně situaci ve městě nepodceňujeme. Snáz se uhasí malý plamínek, než velký požár.

Přesto, na sociální síti se objevují hodně kritická slova a především informace o možném stěhování dvanácti set Romů z Karviné do kasáren U Sloupu.
Bez vědomí města a souhlasu zastupitelstva se to stát nemůže, protože všechny volné objekty vlastní město. Pokud by autor podobných fám přišel na město a chtěl vědět, co je na nich pravdy, rád ho naložím do auta a ukáži mu v reálu, v jakém stavu ty objekty jsou. Je snad více než jasné, že by si město nepřidělávalo problémy tím, že do svých objektů nastěhuje lidi, o kterých předem ví, že s nimi budou problémy.

Není ovšem výjimkou, že takový objekt někdo odjinud koupí a pak do něho takovou skupinu lidí nastěhuje?
Samozřejmě, že obytné objekty, které U Sloupu máme, by mohl někdo takto využít. Je zájemce, který sonduje podmínky, za kterých by se objekty daly odkoupit. Sdělili jsme mu rovnou, že přímý prodej vůbec nepřichází do úvahy. Jako první by byl pronájem objektu a teprve ve chvíli, kdy zrealizuje svůj záměr, který nám předloží, dojde k prodeji.
A pokud jsme srovnáváni s jinými městy na severu Čech, pak je třeba vidět i to, že tam v jednom z měst nastala situace, kdy problémoví Romové žijí ve třech ubytovnách, z nichž dvě jsou v majetku města. Ono samo si tam nepřizpůsobivé lidi nastěhovalo. To my rozhodně nechceme.

V současnosti se ve Vimperku dává dohromady petice, která má podpořit rozšíření kamerového systému. Počítáte s tím?
Jednou z možností je prodloužení doby, kdy u kamerového systému fyzicky sedí obsluha, protože operátor kamerového systému momentálně nesedí u monitorů dvacet čtyři hodin denně. Část dne běží kamery v automatickém režimu a zaznamenávají. Další možností je rozšíření kamerového systému tak, abychom viděli i do míst, která zatím kamerový systém nepokrývá. Komplikací může být, že bychom kamerové body museli umístit na objekty, které nejsou ve vlastnictví města.