Zatím co ještě loni bránili pacienti ortopedii peticí, dnes si mohou dokonce zkrátit čekací dobu. Čekací lhůta na lehčí ortopedické operace, artroskopie, je v Prachaticích asi měsíc. Půl roku až rok se čeká na velké výkony. Čekání pacientů ovlivňuje také jimi zvolená zdravotní pojišťovna.

Čekání se zkrátí a řada operací může být provedena ještě do konce roku. Nemocnice vypíše mimořádné operační dny tak, aby se čekací doby zkrátily. „Co nestihneme do konce roku, přijde na řadu od ledna dál,“ potvrdil ředitel.

Případní zájemci se v současné chvíli mohou hlásit na ortopedii prachatické nemocnice. „Volné kapacity na lůžkách v tuto chvíli máme,“ ujistil Čarvaš. Zdravotní pojišťovny uhradí prachatickým ortopedům až padesát pět operací do konce letošního roku. Zabránit případné operaci může pouze zdravotní stav pacienta.

Během prázdnin nebylo možné podle Michala Čarvaše tyto výkony v prachatické nemocnici provádět.

Ortopedi v prachatické nemocnici vypíší mimořádné operační dny. Do konce letošního roku mohou provést až padesát zákroků. „Důvodem, proč jsme v létě operace prováděli pouze v minimálním počtu, bylo zateplení budov, výměny oken a rekonstrukce chirurgických oddělení. Nyní je chirurgie zpět v nových prostorách a tým MUDr. Krátkého dostal zelenou k dohnání ztráty a odoperování co největšího počtu pacientů z pořadníku do konce roku,“ zdůvodnil Čarvaš.

Pacienti se tak mohou k zákroku hlásit okamžitě. Pak už stačí jen předoperační vyšetření s odběrem krve. „Jednou z možností je i to, že si pacient může předem darovat krev pro sebe. Odběr krve předem je běžný, provádí se v hematologické ambulanci a pacient pak dostane při operaci infuzi s vlastní krví,“ uzavřel ředitel Čarvaš.

Ortopedie:
V roce 2010 provedli v Nemocnici Prachatice 97 ortopedických operací. K 31. srpnu 2011 bylo provedeno “pouze“ 66 výkonů. Na vině snížení je rekonstrukce pavilonů. Do konce roku pojišťovny uhradí ortopedům až 50 dalších operací. Prachatický ortopedický tým vede MUDr. Krátký.