Je to odměna za to, že nejlépe třídili odpad v loňském roce a letos v létě, což je případ právě Nových Hutí.
Dlouhodobá cílevědomá práce s lidmi, zahuštění města nádobami na tříděný odpad a další postupná zlepšení v třídění odpadu se tak podle slov vedoucího odboru životního prostředí Městského úřadu Vimperk Josefa Kotála vyplácí. Vimperští totiž za šest let, kdy soutěž Jihočeši třídí odpady existuje, získali první místo v kategorii měst nad 7000 obyvatel podruhé. „První impuls, kdy jsme začali s tříděním odpadů, byl zhruba před deseti roky. Druhým významným krokem, bylo zahájení spolupráce se společností EKO-KOM. Pochopitelně, že v každém je trocha soutěživosti, takže když lidé vidí, že jejich město je mezi nejlepšími, zase se o trochu víc snaží. A když je pak jejich snaha oceněna nad rámec jejich snažení, je to ještě větší motivace do budoucna,“ domnívá se Josef Kotál.
Na druhou stranu je potřeba říci, že město Vimperk se snaží usnadnit třídění odpadů pokud možno co nejvíce. Po celém území města i v přilehlých osadách jsou rozmístěny nádoby na barevné i bílé sklo, plasty, nápojové kartony, papír, nově k nim přibyly kontejnery na drobný elektroodpad, použité potravinářské tuky a oleje, funguje tu sběrný dvůr na sběr nebezpečného odpadu a elektrospotřebičů a od letošního září i kompostárna na likvidaci bioodpadu. Navíc soukromý investor připravuje výstavbu dotřiďovací linky. „Pokud se týká nádob na separovaný odpad, město i osady máme vcelku dobře pokryté. Teď se chceme zaměřit spíše na intenzitu vývozu tak, aby nádoby byly co nejvíce lidem k dispozici. Nové nádoby budeme umísťovat už jen do míst, kde se rozšiřuje bytová výstavba,“ doplnil Kotál.
Jediný zádrhel, který se v minulosti objevil, se vyskytl v areálu bývalých kasáren U Sloupu. „Tady jsme s tříděním začali přibližně před třemi roky. Bohužel nám odtud někdo ukradl kontejnery na tříděný odpad. Obnovili jsme je a bývalá kasárna s ohledem na jejich rozvoj určitě budou lokalitou, na kterou se v budoucnu zaměříme,“ ujistil vedoucí odboru životního prostředí.
Třídění odpadu se vyplácí vimperským obyvatelům nejen určitou prestiží, ale současně má i finanční dopad, a to na samotné Vimperáky. V pondělí budou zastupitelé projednávat mimo jiného i vyhlášku o poplatku za svoz a likvidaci odpadu ve městě. Podle návrhu by se výše poplatku neměla změnit ani pro příští rok. „Odpadové hospodářství je soběstačné a není potřeba zvyšovat poplatek pro občany, který by měl zůstat na úrovni 492 korun. Navíc město s ohledem na samofinancovatelnost odpadového hospodářství nemusí na sytém doplácet z rozpočtu. Je to díky vybraným poplatkům od lidí, příjmům z třídění odpadů, elektroodpadů, zářivek a podobně,“ doložil Kotál, že třídění má svůj jasný smysl.
Stejně to vnímají i ve Lhenicích. K letošnímu prvenství mezi jihočeskými obcemi od 500 do 1999 obyvatel pomohlo městysi i lepší zúřadování veškerých podkladů. „Hodnotí se nejen objem separovaného odpadu, ale i včasnost dodání veškerých vyplněných formulářů sledovaných ukazatelů. Oproti minulým letům jsme na tom trochu zapracovali a to nám určitě přineslo nějaké bodíky navíc, které nám pomohly k prvenství,“ zvažuje starostka městyse Marie Kabátová.
Prvenství je podle ní zásluhou jednoznačně hlavně samotných obyvatel. A to bez rozdílu věku. „Myslím si, že odpady třídí čím dál víc lidí. Samozřejmě mne těší, že se to týká nejen mladých lidí, kteří vnímají třídění jako určitou samozřejmost a mají k němu blíže, ale také starší generace. Ta na třídění odpadu nebyla moc zvyklá, ale mění se to,“ říká starostka.
Jedním z důvodů vstřícnějšího přístupu, než je tomu ve větších městech, je podle Marie Kabátové i zvolený systém třídění odpadů. „Nešli jsme cestou velkoobjemových kontejnerů na všechny druhy tříděného odpadu. Kontejnery jsou lidem k dispozici jen na uložení bílého a barevného skla. Ale na uložení směsných plastů, papíru a nápojových kartonů dáváme lidem zdarma plastové pytle a jednou za měsíc je naplněné svážíme den od domu včetně našich osmi osad. Je to sice práce, ale rozhodně se vyplácí,“ doplnila Marie Kabátová. Klasický sběrný dvůr sice ve Lhenicích není, ale pro uložení například větších elektrospotřebičů funguje mobilní sběrný dvůr.
Jak naloží městys s cenou, kterou získal za první místo v soutěži, ještě není konkrétně rozhodnuto. „Získali jsme spolu s oceněním odměnu ve výši čtrnáct tisíc korun, za které můžeme pořídit další mobiliář. Ještě nemáme podrobně prostudovaný katalog výrobků z recyklovaného plastu, ale určitě si vybereme, ať už to budou lavičky nebo jiné například herní prvky pro děti,“ zvažuje starostka Lhenic Marie Kabátová. V soutěži v třídění odpadů za rok 2011 uspěly ale také další zástupci z Prachaticka. Mezi nejmenšími jihočeskými obcemi skončila Borová Lada druhá a získala tak odměnu 6 tisíc korun, čtyři tisíce za třetí místo získala obec Nové Hutě a v této kategorii byla v první desítce na šestém místě i Kvilda. Mezi městy od 2 do 7 tisíc obyvatel skončily na sedmém místě Netolice a v kategorii měst nad sedm tisíc obyvatel jsou kromě prvního Vimperku na osmém místě Prachatice.
ME ve fotbale 2024:
Vše o české reprezentaci, zápasy, výsledky i zprávy ze světa fanouškůTřídění se vyplácí, lidé tím ušetří i na poplatcích
Vimperk/Lhenice – Na nové lavičky nebo herní prvky z recyklovaného materiálu se mohou těšit obyvatelé Vimperku, Lhenic a Nových Hutí.
Starosta Vimperku Bohumil Petrášek a vedoucí odboru životního prostředí Josef Kotál převzlai v Českých Budějovicích cenu za první místo v třídění odpadů za rok 2011.
|
Foto: Jiří Šejna