Chirugické oddělení v Prachaticích je totiž jedno z nejlepších mezi malými nemocnicemi v republice na laparoskopické operace žlučníku. „Vyplývá to z analýzy Všeobecné zdravotní pojišťovny, která porovnává zdravotnická zařízení v Česku,“ informoval v tiskové zprávě Deník ředitel Nemocnice Prachatice Michal Čarvaš s odkazem na údaje VZP.

Pojišťovna vzala při srovnávání v úvahu dobu hospitalizace jednotlivých pacientů nebo čas strávený na jednotce intenzivní péče, kde je omezený pohyb návštěv. „Dalšími kritérii ale byla také množství nejrůznějších vyšetření, která musí pacient podstoupit, počet minut strávených v narkóze či množství léků, které pacient musí přijmout,“ upřesnil ředitel Čarvaš.

Pro tým chirurgů pod vedením primáře MUDr. Vladimíra Tišlera je výsledek zkoumání VZP obrovskou motivací. „Navíc chirurgický pavilon naší nemocnice prošel přes léto kompletní rekonstrukcí, a tak věřím, že se u nás budou pacienti cítit ještě lépe,“ uvedl Vladimír Tišler. Upřesnil, že další patro moderního oddělení dostali pacienti do užívání teprve před týdnem.

Údaje od VZP mají kraje i nemocnice k dispozici a mohou tak zjistit, kde mají rezervy. Každý pacient se může rozhodnout, kde chce podstoupit případnou operaci.

Operace žlučníku:
Laparoskopie je metoda, která umožňuje přístup do břišní dutiny chirurgického řezu. V Nemocnici Prachatice provedli v roce 2010 138 laparoskopických operací žlučníku. K 31. 10. 2011 se počet vinou rekonstrukce snížil na 64. Průměrná celková doba hospitalizace je 4,5 dne. Pacient je v pondělí hospitalizován, v úterý je operován a většinou v pátek, někdy ve čtvrtek, nemocnici opustí.